reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Upadłość spółdzielni

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Pomimo niewypłacalności spółdzielni istnieje sposób na przedłużenie jej bytu. Walne zgromadzenie może podjąć uchwałę o dalszym istnieniu spółdzielni, jeżeli równocześnie wskaże środki, jeżeli wskaże środki umożliwiające wyjście jej ze stanu niewypłacalności., a więc takie, które pozwolą spłacić jej wymagalne długi. Jednakże, jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości złoży wierzyciel spółdzielni, sąd może zarządzić postawienie jej w stan upadłości pomimo uchwały walnego zgromadzenia o dalszym istnieniu spółdzielni. W prawidłowo funkcjonującej spółdzielni mieszkaniowej statut powinien określać możliwość uchwalenia przez walne zgromadzenie obowiązku wpłaty dodatkowych udziałów oraz maksymalną liczbę takich udziałów.

O postawieniu spółdzielni w stan upadłości może zadecydować walne zgromadzenie mocą uchwały w sytuacji, gdy ze sprawozdania finansowego spółdzielni wynika, że ogólna wartość jej aktywów nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich zobowiązań. Dotyczy to zarówno zobowiązań wymagalnych, jak i jeszcze niewymagalnych, czyli takich, których termin płatności jeszcze nie nastąpił. Zarząd spółdzielni powinien w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości.

Na skutek nabycia budynków spółdzielni przez nowy podmiot, nie wygasają spółdzielcze prawa członków, natomiast mogą one ulec przekształceniu na inne. Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inna spółdzielnia mieszkaniowa, byłemu członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni. Właściwe organy nowej spółdzielni powinny przyjąć uchwałę o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji. Jeżeli spółdzielnia podejmie uchwałę odmawiającą przyjęcia, były członek może wystąpić do sądu z żądaniem nakazania przyjęcia go w poczet członków nowej spółdzielni. Wyrok wydany w tej sprawie, korzystny dla zainteresowanego członka, zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i w ten sposób były członek uzyskuje członkostwo nowej spółdzielni.

Jeżeli nabywcą budynków upadłej spółdzielni jest inny podmiot niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształca się w prawo najmu i traktowane jest jako najem na czas nieokreślony. Między byłym członkiem (obecnie najemcą) a nowym właścicielem budynku, traktowanym jako wynajmującym powstaje stosunek najmu, który może wygasnąć np. poprzez wypowiedzenia dokonanego przez właściciela budynku.

Jeżeli budynek spółdzielni został nabyty przez inną spółdzielnię sytuacja członków, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wygląda tak jak sytuacji opisanej powyżej: członkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków nowej spółdzielni, a nowa spółdzielnia ma obowiązek go przyjąć. W razie odmowy były członek może żądać, aby sąd zobowiązał spółdzielnię do przyjęcia. Wyrok sądu zapadły w takiej sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków, a członek zobowiązany jest do złożenia nowej deklaracji.

Jeżeli budynki zostały przejęte przez podmiot inny niż spółdzielnia mieszkaniowa, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo do domu jednorodzinnego przekształca się odpowiednio w prawo odrębnej własności lokalu lub w prawo własności domu jednorodzinnego.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama