reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Po wykupie mieszkań własnościowych czy lokatorskich na własność, spółdzielnia mieszkaniowa może przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową. Właściciele wykupionych lokali mogą ponadto domagać się wydzielenia swojego budynku z zasobów spółdzielni. Jednakże nawet przed wykupem wszystkich lokali na własność, członkowie spółdzielni mogą podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali.

Jeżeli w określonym budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości została wyodrębniona własność wszystkich lokali, po wyodrębnieniu własności ostatniego lokalu stosuje się przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, niezależnie od pozostawania przez właścicieli członkami spółdzielni.

Właściciele lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu.

Większość właścicieli lokali w budynku lub budynkach położonych w obrębie danej nieruchomości, obliczana według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej, może podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku.

Po PRL „odziedziczyliśmy” wiele spółdzielni molochów, które mają wiele budynków – w tym budynki stare, wymagające remontów i zupełnie nowe. Aby sprawniej i efektywniej podejmować decyzje dotyczące danego budynku lub budynków i lepiej rozliczać koszty (na przykład z wynajmu lokali użytkowych) oraz mniej płacić za zarządzanie, można doprowadzić do tego aby nasz budynek był zarządzany jak wspólnota mieszkaniowa. To rozwiązanie może być celowe szczególnie w przypadku nowych budynków w spółdzielni, których nie trzeba jeszcze remontować – warto wyodrębnić takie budynki aby zebrane od nas pieniądze nie były przekazywane na remonty starych bloków w tej samej spółdzielni.

Można też pójść krok dalej i domagać się podziału spółdzielni po to, by wydzielić organizacyjnie swój budynek. Spółdzielcy muszą w tym celu przekazać żądanie zwołania walnego zgromadzenia zarządowi spółdzielni. Na tym walnym zgromadzeniu musi zostać podjęta uchwała o podziale większością głosów spółdzielców zamieszkałych w danym budynku zawierająca propozycje podziału. Ze spółdzielni albo z części jej majątku tworzona jest w takiej sytuacji nowa spółdzielnia. W takiej wydzielonej spółdzielni o wiele łatwiej przyjąć zasady zarządu takie jak we wspólnocie mieszkaniowej.

Zobacz też serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Eksperci:

Igor Bąkowski

Radca prawny

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama