REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec taniego uwłaszczania na byłych mieszkaniach zakładowych znajdujących się w zasobach spółdzielni

Trybunał Konstytucyjny
Trybunał Konstytucyjny

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny uchylił kolejne przepisy prawa spółdzielczego pozwalające na tanie uwłaszczanie się na mieszkaniach spółdzielczych. Tym razem pozbawił tego prawa najemców byłych mieszkań zakładowych, które zostały przekazane spółdzielniom mieszkaniowym.

Jak było wcześniej

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 2007 (ta sama, która wprowadziła możliwość uwłaszczenia się na lokalach spółdzielczych „za grosze”)- wprowadziła daleko idące uprawnienia dla najemców byłych lokali zakładowych, które zostały przekazane spółdzielni mieszkaniowej. Najemca (a także osoby mu bliskie) mają roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu. To, że najemcy przysługuje takie roszczenie, nie zostało zakwestionowane przez Trybunał- uchylenie dotyczy tylko regulacji sytuacji, w której spółdzielnia otrzymała lokal za darmo.

Otóż, jeśli były lokal zakładowy został przekazany spółdzielni bez żadnych opłat- ustanowienie odrębnej własności lokalu następowało po spełnieniu przez najemcę dwóch warunków:

  • uregulowania przez niego zaległości z tytułu opłat czynszowych i eksploatacyjnych
  • pokrycia dokonanych przez spółdzielnię nakładów koniecznych przeznaczonych na utrzymanie budynku, w którym znajduje się ten lokal, a przypadających proporcjonalnie na dane mieszkanie.

Koszty takiej transakcji nie były zazwyczaj wysokie (w zależności od skali nakładów poczynionych na budynek – oraz jego wielkości), a dotychczasowi najemcy stawali się pełnoprawnymi właścicielami mieszkania.

Art. 48 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych został jednak uchylony przez Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt K 64/07)- najemcy zostali więc pozbawieni tej możliwości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy nadal można wykupić byłe mieszkanie zakładowe znajdujące się w spółdzielni mieszkaniowej

REKLAMA

Trybunał pozostawił (nie było to przedmiotem rozpoznania) przepisy pozwalające na ustanowienie odrębnej własności lokalu w sytuacji, w której spółdzielnia nabyła go od zakładu pracy odpłatnie. Najemca (oraz osoby mu bliskie) nadal mają roszczenie o przekształcenie najmu w odrębną własność lokalu po spełnieniu poniższych warunków:
- uregulowania ewentualnych zaległości z tytułu zapłaty czynszu i innych opłat
- wpłaty wkładu budowlanego określonego przez zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej zajmowanego mieszkania wynikającej ze zwaloryzowanej ceny nabycia budynku.

Jak widać takie nabycie jest droższe (może sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych)- nadal jednak najemca ma roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, któremu spółdzielnia nie może się sprzeciwić (przy spełnieniu rzecz jasna wskazanych wcześniej warunków).

Skutki orzeczenia

Orzeczenie (w odróżnieniu od wcześniejszego) nie zostało odroczone w czasie, wejdzie więc w życie po ogłoszeniu w dzienniku ustaw (brak wydłużonego vacatio legis).

Skutkiem orzeczenia jest uniemożliwienie taniego uwłaszczenia się przez najemców na byłych lokalach zakładowych, przekazanych spółdzielniom pod tytułem darmym. Co ważne, uchylając ust. 3 art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych- Trybunał pozbawił najemców roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokalu- pozostawiając sprawę wyłącznie w gestii zarządu spółdzielni i, co ważne, na warunkach przez niego ustalonych.

Uzasadnienie wyroku

W komunikacie prasowym wydanym po wydaniu wyroku, można znaleźć następujące uzasadnienie wyroku w tej części:

"Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, wynikająca z art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ingerencja we własność prywatną idzie tak daleko, że nie znajduje należytego konstytucyjnego uzasadnienia. Spółdzielnia mieszkaniowa pozbawiona została nie tylko swobody podjęcia decyzji o zbyciu własności lub zachowaniu jej w swoim ręku, ale także odebrano jej wpływ na to, komu przypadnie własność lokalu, a ponadto - co jeszcze istotniejsze - ograniczono możliwość oddziaływania na ustalenie wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego w zamian za utraconą własność. Tym samym, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, doszło do naruszenia istoty prawa własności poprzez wprowadzenie ograniczeń dotyczących podstawowego uprawnienia składającego się na treść prawa własności.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA