reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

Umowa o ustanowienie prawa własnościowego – w formie pisemnej

Ustawodawca postanawia uregulować sytuację prawną praw spółdzielczych- które ustanowione były w oparciu o umowę w formie pisemnej – do tej pory były co do tego spore wątpliwości natury prawnej.

Wraz ze zmianą ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (z 2007r.), która wprowadziła możliwość przekształcenia praw spółdzielczych w odrębną własność niewielkim kosztem. Jednocześnie jednak (przez niedopatrzenie ustawodawcy) usunięte zostały przepisy pozwalające na przekształcenie praw lokatorskich we własnościowe w oparciu o zwykłą umowę pisemną pomiędzy członkiem a zarządem spółdzielni.
Po wykreśleniu tych rozwiązań – prawo własnościowe można było ustanowić jedynie w oparciu o umowę w formie aktu notarialną – zgodnie z zasadą, z którą do praw spółdzielczych stosuje się odpowiednio przepisy o przenoszeniu własności nieruchomości.

Umowy tego typu zawierane w formie pisemnej są… nieskuteczne. Oznacza to, że członkowie spółdzielni nadal dysponują niezbywalnymi prawami lokatorskimi – co oznacza, że nie tylko (zgodnie z nazwą) nie mogą ich sprzedać (zbyć) – ale również darować, ani wykorzystać do zabezpieczenia kredytu.
Nie było by to dużym problemem- gdyby nie skala zjawiska, wywołana z jednej strony niewiedzą członków zarządu spółdzielni- a z drugiej, problemów z uzyskaniem odrębnej własności lokalu. Otóż prawo lokatorskie może być przekształcone we własnościowe (a nie w odrębną własność)- jedynie wtedy gdy sytuacja prawna nieruchomości na której położony jest budynek jest niejasna, lub jest jedynie dzierżawiona przez spółdzielnię. Z uwagi na to, że mało, która spółdzielnia dysponowała pełnym prawem do gruntu – powstało wiele (często jednak nieskutecznie) praw własnościowych.

W takiej sytuacji, notariusze odmawiają dokonania sprzedaży mieszkania własnościowego- twierdząc (słusznie z resztą), że sprzedawane prawo nigdy skutecznie nie powstało.

Tam gdzie można ustanowić odrębną własność – strony zawsze zgłaszały się do notariusza- miały bowiem do czynienia z odrębną nieruchomością (a nie iluzorycznym prawem spółdzielczym)- a obrót nimi wymagał zawsze aktu notarialnego (nie zapominając o tym, że ustanowienie wymaga wpisu do księgi wieczystej- a tego bez aktu nie da się zrobić).

Projekt ustawy zmieniającej prawo spółdzielcze (zmieniającej m.in. zasady uwłaszczania się na mieszkaniach spółdzielczych) zakłada konwalidację („naprawienie”) umów o ustanowienie własnościowego prawa do lokalu spółdzielczego w formie pisemnej zawartych pod rządami znowelizowanych w 2007 roku przepisów. Przywraca również rozwiązanie sprzed nowelizacji pozwalając zawierać nowe umowy w tej formie.
Aby nie ponosić kosztów notarialnych należy więc poczekać na uchwalenie i wejście w życie ustawy- co powinno nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama