REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady wykupu mieszkań spółdzielczych- lokatorskich

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że orzeczenie Trybunału w sprawie mieszkań za złotówkę wchodzi w życie dopiero z końcem roku, ustawodawca planuje już nowe rozwiązanie, które może znacząco podnieść koszty wykupu mieszkań – analiza przepisów projektu wskazuje jednak, że mamy dużą szansę na wykup na starych zasadach.

Stare zasady nadal obowiązują

REKLAMA

Wejście w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 16/08) znoszącego przepisy pozwalające wykupić mieszkania spółdzielcze za minimalną opłatą (często kilkudziesięciu złotych) zostało odroczone do 30 grudnia 2008 r. Projekt ustawy nowelizujący te przepisy uwzględnia to, część przepisów w niej uwzględnionych wejdzie w życie dopiero po tej dacie. Oznacza to, że do końca roku mieszkania spółdzielcze można wykupić zgodnie z zasadami obowiązującymi przed wydaniem orzeczenia. Jak sugeruje projekt ustawy… również po tej dacie uwłaszczenie zanadto się nie zmieni.

Co się zmieni w przyszłym roku przy wykupie mieszkań lokatorskich

Co ciekawe, ustawodawca postanowił pozostawić zakwestionowane przepisy w zasadzie w niezmienionej formie, dodając jednak spółdzielni możliwość zwiększenia opłat. I tak, właściciel prawa lokatorskiego nadal będzie miał obowiązek:

  • spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy będących zobowiązaniami spółdzielni, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami;
  • spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia skorzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;
  • spłaty zadłużenia z tytułu opłat na rzecz spółdzielni (np. czynsz, składki na fundusz remontowy itp.)

Jak widać rozwiązanie to nie odbiega od wcześniejszego- uznanego już raz za niekonstytucyjne, rozwiązania. Jednak jak to było wspomniane wcześniej projekt zakłada możliwość ustalenia wyższych opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzieje się tak, w sytuacji, w której walne zgromadzenie spółdzielców, większością 2/3 głosów obecnych na zgromadzeniu podejmie uchwałę określającą:

REKLAMA

- obowiązek wniesienia także innej, niż wymienionej wcześniej wpłaty, z tytułu przeniesienia własności lokalu na członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
- wysokość tej wpłaty, jednak nie mogącej przekraczać różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego pełnego wkładu mieszkaniowego albo jego części.

Jeżeli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych (co jest normą) lub z innych środków, to różnica pomiędzy wartością rynkową lokalu a zawartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego podlega zmniejszeniu o 50 % wartości rynkowej lokalu.

Uchwała musi jednocześnie zawierać cele na jakie przeznacza się wpływy z tej wpłaty, w szczególności na uzupełnienie funduszu remontowego oraz pokrycie kosztów określenia wartości rynkowej lokalu dla celów ustalenia wysokości wpłaty.

Jeśli sytuacja prawna nieruchomości jest niewyjaśniona lub grunt jest jedynie dzierżawiony przez spółdzielnię lub znajduje się w jej użytkowaniu wieczystym – nie powstanie odrębna własność lokalu – a prawo lokatorskie będzie przekształcone we własnościowe.

Konsekwencje zmiany

REKLAMA

Wydaje się , że nowe rozwiązanie stara się obejść wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Pozostawienie kwestii zwiększonych opłat za wykup mieszkań lokatorskich samym spółdzielcom – zapewne będzie skutkować tym, że uchwały w tym przedmiocie będą upadać- nie leżą bowiem w interesie członków spółdzielni, którzy zapewne będą chcieli uwłaszczyć się na mieszkaniach najniższym możliwym kosztem. Wymagana spora większość (2/3) również nie ułatwia sprawy- należy jednak zwrócić uwagę na to, że ustawodawca nie ustalił minimalnego quorum- uchwała może więc być podjęta przez raptem kilku członków spółdzielni- należy więc dokładnie śledzić ogłoszenia o walnym zgromadzeniu.

Może się więc okazać, że mimo uchylenia przepisów przez Trybunał Konstytucyjny, żadne ze starych rozwiązań się nie zmieni. Jedyne co nie zostało przywrócone – to odpowiedzialność karna członków zarządu spółdzielni w przypadku opóźnień w zawieraniu odpowiednich umów.


Jakkolwiek rozwiązanie to być może zostanie ponownie zakwestionowane przez TK (z którego linią orzeczniczą w tym zakresie niestety nie mogę się zgodzić)- rozwiązanie to jest słuszne- o tyle, o ile znaczna część spółdzielców musi do tej pory borykać się z ogromnymi kosztami kredytu zaciągniętego przez spółdzielnie, w okresie, w którym oprocentowanie kredytów związane z reformą prof. Balcerowicza zostało wywindowane nawet do poziomu 90% (celem ukrócenia hiperinflacji). Koszty poniesione przez spółdzielców w znacznej części przeniosły już wartość danych lokali (biorąc pod uwagę ich wartość w czasie budowania). Prawa lokatorskie, będące reliktem poprzedniego ustroju powinny już do tej pory dawno zniknąć- ułatwienie tego przez ustawodawcę należy uznać za słuszne. 

Opisywane rozwiązania dotyczą jedynie projektu ustawy, który w toku prac parlamentu może ulec zmianie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    REKLAMA

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    REKLAMA