reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości

Ograniczone prawa rzeczowe na nieruchomości

Nieruchomość może być obciążona licznymi prawami osób trzecich- te najpoważniejsze zawsze muszą być one ujawnione w rejestrach.

Hipoteka

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, wpisanym do księgi wieczystej nieruchomości. Upoważnia wierzyciela do przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika – w pierwszeństwie wobec pozostałych wierzycieli. Hipoteka zabezpiecza dług – uprawnienie wierzyciela uruchamia się przy zwłoce dłużnika podczas regulowania zobowiązania.

Z reguły hipoteka zabezpiecza kredyt bankowy.

Zważywszy na to, że hipoteka obciąża nieruchomość (nie dłużnika) jest skuteczna wobec każdorazowego jej właściciela. Stąd kupując nieruchomość z hipoteką – musimy liczyć się z tym że wierzyciel zbywcy może upomnieć się o naszą nieruchomość.

Hipoteka ZAWSZE jest ujawniona w księdze wieczystej nieruchomości. Sprawdź dział IV KW.

Kupując nieruchomość obciążoną hipoteką, należy wejść w kontakt z wierzycielem zbywcy- w przypadku banków zazwyczaj potrzebne jest do tego pośrednictwo sprzedawcy nieruchomości. Przed ewentualnym nabyciem poproś wówczas o zaświadczenie z banku o wysokości zadłużenia.

Dowiedz się od wierzyciela jak kształtuje się obecne zadłużenie sprzedawcy – hipoteka może być ustanowiona na 100.000 podczas gdy dłużnikowi zostało np. 5.000 zł długu.

Hipotekę należy traktować jako pasywa. Stąd sprzedawcy powinniśmy wypłacić kwotę odpowiadającą wartości nieruchomości po odjęciu wartości wierzytelności zabezpieczonej hipoteką.

Powinniśmy unikać pozostawiania spłaty zadłużenia sprzedawcy – może się z tego nie wywiązać- lepiej postarać się przejąć dług (za zgodą banku) - i spłacić go. Wartość zadłużenia powinna pomniejszać koszt zakupu.

Służebność

Służebność to ograniczone prawo rzeczowe obciążające nieruchomość- oznacza, iż inna osoba może w ograniczonym zakresie korzystać z danej nieruchomości.

Służebność może być:

  • gruntowa – i przysługiwać każdorazowemu właścicielowi nieruchomości władnącej.
  • osobista – przysługiwać określonej osobie wskazanej imiennie (zazwyczaj dożywotnio).

Zakres służebności może być różny. Zazwyczaj jednak dotyczy:

  •   prawa przechodu, lub przejazdu (droga konieczna)
  •   prawo do mieszkania (dot. lokali mieszkalnych) w całości, lub części.

To zależy od jej charakteru i zakresu. W przypadku służebności gruntowych, należy sprawdzić czy służebność jest niezbędna dla nieruchomości władnącej. Może się okazać, iż w momencie jej ustalenia nieruchomości nie miała np. dostępu do drogi publicznej – co zmieniło się w późniejszym czasie. Wówczas taka służebność może być wykreślona.

Służebność może być również usunięta jeśli jest zbyt uciążliwa dla nieruchomości obciążonej – natomiast wówczas odbywa się to za wynagrodzeniem.

Kłopotliwe są służebności osobiste – tu natomiast warto sprawdzić, czy osoba uprawniona … żyje. Służebności bowiem nie przechodzą na następców prawnych.

Należy unikać zakupu nieruchomości ze służebnością osobistą. W zakresie służebności gruntowej należy sprawdzić czy i na ile jest uciążliwa. W każdym razie służebność powinna wpływać na wartość nieruchomości


reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama