REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem? Skutki prawne

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
Mieszkania dla uchodźców z Ukrainy – prekarium, użyczenie czy wynajem?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Chciałbyś udostępnić na jakiś czas swoje mieszkanie lub dom uchodźcom z Ukrainy, ale wahasz się, czy zrobić to w formule prekarium, użyczenia czy może wynajmu? Jakie skutki niesie za sobą każda z nich?

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - co to jest prekarium i na czym polega

Nie wiadomo, jak długo potrwa wojna w Ukrainie. Dlatego udzielając schronienia uchodźcom, szczególnie matkom z dziećmi, trzeba założyć, że będzie im ono potrzebne przez dłuższy czas. Oczywiście w łeb mogą wziąć wszelkie ustalenia, np. dotyczące czasu trwania pomocy. I co wówczas?

REKLAMA

– Jeśli czujesz, że możesz przyjąć uchodźców pod swój dach na krótko, np. na tydzień czy miesiąc, najbezpieczniejsza wydaje się formuła prekarium – radzi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.

Wyjaśnia, że w tym przypadku właściciel domu lub mieszkania udostępnia je w całości lub w części całkowicie bezinteresownie. Kiedy udzielający takiej humanitarnej pomocy uzna, że np. ze względów finansowych nie może już dłużej utrzymywać gości, ci powinni przenieść się do innego lokum. Ba, łatwo powiedzieć, a co jeśli go nie znajdą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mecenas dr Piotr Pałka z Kancelarii Radców Prawnych Derc Pałka przyznaje, że żadna ustawa nie reguluje instytucji prekarium. Została ona natomiast potwierdzona w orzecznictwie sądowym. Innymi słowy, prekarium powstaje automatycznie z chwilą udzielenia gościny uchodźcom. Jednak najważniejsze z punktu widzenia właścicieli jest to, że gości nie obejmują przepisy chroniące przed eksmisją.

–  W przypadku prekarium raczej nie będzie ona konieczna. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uchodźcami dość szybko zaopiekuje się gmina lub któraś z organizacji pomocowych. W najgorszym razie trafią oni do ośrodka dla uchodźców – ocenia Marek Wielgo.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - użyczenie lokalu

I dodaje, że na papierze bardziej ryzykowne może być użyczenie mieszkania lub domu. Wprawdzie także i w tym przypadku właściciel nie zarabia. Ale ponieważ użyczenie zwykle trwa dłużej niż miesiąc, to w odróżnieniu od prekarium, możliwe jest przerzucenie na uchodźców przynajmniej części kosztów związanych z utrzymanem lokum, np. za media. Niestety, równocześnie dużo większe jest wtedy ryzyko nieodzyskania mieszkania w krótkim czasie. Dlaczego? Bo w przypadku odmowy wyprowadzki z użyczonego mieszkania, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego w sądzie. Ponadto może się zdarzyć, że sąd zgodzi się na eksmisję, ale do innego lokum, które powinna zapewnić gmina. To może zaś trwać nawet kilka lat.

Ekspert GetHome.pl przypomina, że zawarte w ustawie o ochronie praw lokatorów przepisy eksmisyjne nie pozwalają na pozostawienie bez dachu nad głową m.in. kobiet w ciąży, osób ciężko chorych czy bezrobotnych. Oczywiście, o ile wymaga tego sytuacja materialna takich osób

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Liczba eksmisji najemców z powodu zaległości w opłatach za czynsz

Wykres obejmuje czas 2011 do 2020 r.

GetHome.pl

Piotr Pałka zwraca uwagę, że tego typu ryzyko teoretycznie ogranicza obowiązująca od 24 lutego 2022 r. ustawa „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”, zwana ustawą pomocową, bądź specustwą. Mianowicie z ochrony przed eksmisją nie mogą skorzystać uchodźcy, którym użyczono „budynek lub jego część w celu tymczasowego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych”. W praktyce trudno sobie jednak wyobrazić eksmisje na tzw. bruk. Zwłaszcza, że uchodźcami są na ogół kobiety z dziećmi. – Poza tym, czy ten przepis dotyczy wyłącznie budynków oraz ich części, czy obejmuje także mieszkania? – zastanawia się mec. Pałka.

Mieszkanie dla uchodźcy z Ukrainy - umowa najmu okazjonalnego

Według niego, na tę pierwszą, węższą interpretację wskazuje inny przepis w ustawie pomocowej, który zakłada modyfikację formuły umowy najmu okazjonalnego lokali w odniesieniu do uchodźców. Właściciel mieszkania może zażądać podpisania oświadczenia w formie aktu notarialnego, w którym najemca będący uchodźcą poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie. Uchodźca w przeciwieństwie do zwykłego najemcy nie musi natomiast wskazać rezerwowego adresu, pod który miałby się wyprowadzić w przypadku wykonania egzekucji opróżnienia lokalu. Co to oznacza w praktyce?

– Ten przepis będzie całkowicie martwy. I tak większość właścicieli nie wierzy w skuteczność najmu okazjonalnego, który umożliwia im w miarę szybkie pozbycie się najemców zalegających z czynszem do wskazanego przez nich lokalu. W przypadku uchodźców nie ma na to nawet cienia szansy. Bo niby dokąd mieliby być oni eksmitowani?  – komentuje  Marek Wielgo. I dodaje, że w tej sytuacji nie można mieć pretensji do właścicieli mieszkań, którzy boją się wynajmować mieszkania uchodźcom.

Ekspert GetHome.pl przypuszcza, że wielu właścicieli mieszkań jest gotowych przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy na zasadzie użyczenia. Jednak ponieważ wiąże się to ze wzrostem obciążeń z tytułu opłat za wodę, energię czy wywóz śmieci konieczne jest utrzymanie dopłat (obecnie 40 zł dziennie) na każdego przyjętego uchodźcę przez okres dłuższy niż dwa miesiące. Co najmniej trzykrotnie wyższe dopłaty (z wykorzystaniem środków unijnych) mogłyby zmotywować cześć właścicieli obiektów turystycznych, czyli m.in. hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych czy ośrodków wczasowych. W tego typu obiektach jest łącznie ponad  770 tys. miejsc, w tym 70% całorocznych.

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

Liczba uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski od wybuchu wojny na Ukrainie

GetHome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA