REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce – kiedy potrzebne jest zezwolenie na nabycie nieruchomości
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy jest potrzebne zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Jakie musi spełnić wymagania, aby je otrzymać? Co wyklucza wydanie zezwolenia nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce? Na te i inne pytania odpowiedzi udziela poniższy artykuł.

Jak cudzoziemiec może kupić mieszkanie w Polsce?

Cudzoziemiec, który chce zakupić nieruchomość w Polsce musi otrzymać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na to zezwolenie. Jest ono wydawane na wniosek osoby zainteresowanej kupnem danej nieruchomości.

REKLAMA

Kto musi złożyć wniosek?

  1. Osoba fizyczna, która nie posiada polskiego obywatelstwa.
  2. Osoba prawna z siedzibą za granicą.
  3. Nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób z pkt. 1 i 2, mająca siedzibę za granią.
  4. Osoba prawna i spółki handlowe nieposiadające osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowane bezpośrednio lub pośrednio przez spółki lub osoby wymienione powyżej.

Ważne! Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca niezgodnie z polskim prawem jest nieważne. O nieważności orzeka sąd na żądanie:

  • wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na terenie którego znajduje się nieruchomość;
  • starosty;
  • marszałka województwa lub wojewody;
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Warunki, które musi spełnić cudzoziemiec, aby móc kupić nieruchomość w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydaje pozwolenie na nabycie mieszkania, czy też domu cudzoziemcowi pod dwoma warunki. Po pierwsze nabycie to nie spowoduje zagrożenia obronności, bezpieczeństwa państwa, bądź też porządku publicznego. Czynność ta nie może również szkodzić polityce społecznej i zdrowiu danego społeczeństwa. Drugim wymogiem jest wykazanie przez osobę ubiegającą się o zezwolenie, że łączą ją więzi z Polską.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okoliczności, które MSWiA określa jako łączące cudzoziemca z Polską:

  1. Posiadanie polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia.
  2. Zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski.  
  3. Posiadanie zezwolenia na pobyt.
  4. Członkostwo w organie zarządzającym osobą prawną spółką handlową nieposiadającą osobowości prawnej z siedzibą w Polsce, ale kontrolowaną przez osoby nie posiadające obywatelstwa polskiego, bądź spółki z siedzibą za granicą

Kiedy do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca nie jest wymagane zezwolenie?

Obywatele lub przedsiębiorcy z siedzibą na terytorium jednego z państw, które jest stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii od 1 maja 2016 r. nie potrzebują zezwolenia na nabycie jakiejkolwiek nieruchomości, w tym również nieruchomości rolnych i leśnych.

Ponadto nie wymaga zezwolenia nabycie przez cudzoziemca :

  • mieszkania składającego się z pokoi oraz pomieszczeń pomocniczych, np. kuchnia, łazienka, mającego zapewnić warunki mieszkaniowe. Mogą do niego przynależeć m.in.: piwnica lub strych, także jeśli nie znajdują się bezpośrednio obok niego.
  • lokalu lub udział w lokalu przeznaczonym na garaż.
  • nieruchomości prze cudzoziemca mieszkającego w Polsce co najmniej 5 lat od uzyskania zezwolenia na pobyt stały lub na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości, które wejdą w skład wspólnoty majątkowej po zawarciu związku małżeńskiego przez cudzoziemca z obywatelem Polski; tu jednak dodatkowym warunkiem jest przebywanie w Polsce co najmniej dwa lata od uzyskania na pobyt stały lub pobyt rezydenta długoterminowego UE.
  • nieruchomości jako wierzyciel hipoteczny (bank) – gdy przejmujesz nieruchomość na własność po nieudanej licytacji w postępowaniu egzekucyjnym.

Ważne! Jeśli nabywana przez cudzoziemca nieruchomość jest położona w strefie nadgranicznej, bądź stanowi grunty orne o powierzchni większej niż 1 ha, do jej zakupu w każdym z powyższych przypadków i tak niezbędne będzie uzyskanie zezwolenia do jej zakupu.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w Polsce

Powierzchnia nabytych przez cudzoziemca nieruchomości na potrzeby życiowe nie może przekroczyć 0,5 ha.

Ponadto, jeśli osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego nabywa nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej, musi wykazać, że zakup ten będzie ściśle z nią powiązany.

Kiedy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji może odmówić zgody na kupno nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca?

Cudzoziemiec może nie otrzymać zezwolenia na kupno nieruchomości przede wszystkim w przypadku sprzeciwu wniesionego przez Ministra Obrony Narodowej. Dodatkowo, jeśli jest to nieruchomość rolna, zgodę musi wydać również minister właściwy do spraw rozwoju wsi.

Dziedziczenie nieruchomości na terenie Polski przez cudzoziemca, a wymagana zgoda

REKLAMA

Cudzoziemiec dziedziczący nieruchomość z mocy ustawy nie potrzebuje zezwolenia na nabycie nieruchomości. Występuje tu jednak jeden warunek – musi on być uprawniony do dziedziczenia tej nieruchomości przez okres 5 lat od momentu nabycia uprawnienia do dziedziczenia po tej osobie, czyli 5 lat przed śmiercią tej osoby.

W przypadku testamentu sytuacja jest odmienna. Cudzoziemiec, który nabył nieruchomość na mocy testamentu, musi złożyć wniosek o zezwolenie w ciągu dwóch lat od jego otwarcia. Jeśli tego nie zrobi, po tym czasie nieruchomości przechodzi na rzecz osób, które odziedziczyłyby ją z mocy ustawy.

Wniosek o złożenie zezwolenia na kupno domu albo mieszkania w Polsce – gdzie cudzoziemiec może go złożyć?

Wniosek wraz z załączonymi dokumentami można złożyć osobiście w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma swoją siedzibę w Warszawie przy ulicy Stefana Batorego 5, bądź listownie. W tym drugim przypadku warto zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, aby mieć pewność, że dokumenty dotarły.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia wniosku o zakup nieruchomości przez osobę fizyczną nieposiadającą obywatelstwa polskiego:

  1. Uwierzytelniona kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość; dokument ten może uwierzytelnić notariusz.
  2. Odpis z księgi wieczystej.
  3. Wypis z rejestru gruntów.
  4. Wyrys z mapy ewidencyjnej.
  5. Dokument potwierdzający podstawę zmian oznaczenia nieruchomości.
  6. Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
  7. Oświadczenie zbywcy wyrażające wolę zbycie nieruchomości cudzoziemcowi.
  8. Decyzja o warunkach zabudowy.
  9. Dokumenty potwierdzające więzi cudzoziemca z Polską.
  10. Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS.
  11. Potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej na wydanie decyzji.
  12. Dokumenty potwierdzające źródło pochodzenia środków finansowych na zakup nieruchomości.

Ważne! Dokumenty w języku obcym muszą mieć tłumaczenie na język polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo zagraniczne dokumenty urzędowe powinny być zalegalizowane albo poświadczone apostille

Opłata za wydania zezwolenia na zakup nieruchomości przez cudzoziemca w Polsce wynosi 1570 zł.

Opłatę należy wnieść na rzecz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy

na numer konta  21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa

albo gotówką:
1. W kasie Centrum Obsługi Podatnika
ul. Obozowa 57
01-161 Warszawa.
2. W kasie Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz.U. 1920 Nr 31 poz. 178)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Naiwny Obywatel RP
    2023-01-15 14:10:27
    To nieprawda. Cudzoziemcy muszą tylko złożyć wniosek do wójta gminy o wysiedlenie dotychczasowych mieszkańców, których przenosi się wtedy do obozów pracy na rzecz imigrantów. Wszelkie dobra i nieruchomości po pozytywnej decyzji wójta/burmistrza/prezydenta stają się własnością imigrantów. To wspaniałe, że ustawodawcy tak dbają o uchodźców z Indonezji, Indii, Ukrainy, ...
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

REKLAMA

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

REKLAMA

Klimatyzacja w bloku

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

REKLAMA