REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?
Wynajmujący nie chce oddać kaucji za najem mieszkania. Co możemy zrobić?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kaucja przy najmie mieszkania jest częstym warunkiem zawarcia umowy najmu. Zwykle wynosi ona dwukrotność albo trzykrotność wysokości czynszu, choć zgodnie z prawem może wynosić nawet dwunastokrotność. Co możemy zrobić, gdy po ustaniu umowy najmu właściciel mieszkania nie chce nam jej zwrócić?

Kaucja za wynajem mieszkania to nie opłata

Kaucja, zgodnie z samą definicją, nie jest opłatą, a sumą pieniężną zabezpieczającą ewentualne przyszłe zobowiązanie finansowe, które może powstać w określonych sytuacjach. Zatem kaucja pobierana przy wynajmowaniu mieszkania zabezpiecza roszczenie, które mogłoby pokryć zaległość finansową np. z tytułu zalegania z czynszem. W związku z tym, jeśli nie wystąpi podstawa do potrącenia kaucji, wówczas właściciel mieszkania musi ją zwrócić najemcy.

REKLAMA

 

Przepisy prawa nie nakazują jej pobierania, a dają taką możliwość właścicielowi mieszkania. Jest ona zazwyczaj pobierana przy zawarciu umowy najmu. Ważne, aby w umowie tej znalazł się zapis potwierdzający jej zawarcie i przekazanie pieniędzy.

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wynajmujący, czyli właściciel oferujący mieszkanie na wynajem może uzależnić zawarcie umowy najmu od wpłacenie przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu lokalu, przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Jej wysokość nie może jednak przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

 

Ważne! Przy podpisywaniu umowy najmu należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, który będzie dokumentem umożliwiającym porównaniu stanu mieszkania opróżnianego, z tym przed oddaniem od najmu. Warto również zapisać w nim aktualny stan wszystkich liczników.

Kup książkę: Rozliczamy najem

 

Ile czasu wynajmujący ma na zwrot kaucji przy najmie mieszkania?

Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę.

 

Zwrot zwaloryzowanej kaucji następuje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesięcznego czynszu obowiązującego w dniu zwrotu kaucji i krotności czynszu przyjętej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana.

 

Czy właściciel ma prawo nie oddać kaucji?

Właściciel mieszkania ma prawo nie zwrócić części bądź całości wpłaconej kaucji, ale tylko i wyłącznie w określonych sytuacjach. Kiedy wynajmujący może nie oddać pieniędzy wpłaconych jako kaucja? Może to nastąpić jeśli najemca nie zapłacił czynszu, bądź opłat za media. Ale także jeśli stan mieszkaniu ulegnie pogorszeniu w trakcie użytkowania.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem najemca opróżniając lokal ma obowiązek odnowić lokal i dokonać w nim obciążających go napraw, a także zwrócić wynajmującemu równowartość zużytych elementów wyposażenia technicznego, które znajdowały się w lokalu w chwili wydania go najemcy.

 

Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

1) podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin 
ceramicznych, szklanych i innych; 
2) okien i drzwi; 
3) wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą; 
4) trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą; 
5) osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany 
przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej; 
6) pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów; 
7) etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono 
zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana; 
8) przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności; 
9) innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez: 
a) malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian 
i sufitów, 
b) malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, 
sanitarnych i grzewczych.

 

Jeśli więc najemca nie wywiąże się ze swoich obowiązków, co wynika z protokołu zdawczo-odbiorczego, właściciel ma prawo potrącić cześć kaucji, bądź jej całość, w zależności od kosztów, które będzie musiał ponieść na przywrócenie mieszkania do stanu w jakim je oddawał najemcy.

 

Jeśli jednak najemca w okresie najmu dokonał wymiany niektórych elementów wyposażenia wymienionych powyżej, przysługuje mu zwrot kwoty odpowiadającej różnicy ich wartości między stanem istniejącym w dniu objęcia lokalu oraz w dniu jego opróżnienia. Należne kwoty oblicza się według cen obowiązujących w dniu rozliczenia.

 

Jak ubiegać się o odzyskanie kaucji za najem mieszkania?

Jeśli jednak najemca wywiązał się ze swoich wszystkich obowiązków, wówczas właściciel nie ma podstawy do odliczenia kaucji, bądź potrącenia jej w całości. Musi ją obligatoryjnie zwrócić w ciągu miesiąca od wyprowadzki najemcy.

 

Istnieją dwa sposoby na odzyskanie kaucji.

  1. wezwanie do zapłaty zwrotu kaucji,
  2. wniesienie do sądu pozwu o zwrot kaucji.

 

Ważne, aby w pierwszym kroku określić termin na zwrot kaucji, np. 14 dni oraz ostrzec o kolejnym kroku, który podejmiemy, jeśli właściciel nie wywiąże się z niniejszego wezwania, a mianowicie o skierowaniu do sądu pozwu o zwrot kaucji.

 

W przypadku, gdy wynajmujący mimo wezwania nie rozlicza się z kaucji, pozostaje droga sądowa. Nie należy się jej jednak bać. Pozew można złożyć samodzielnie, bądź za pomocą adwokata. Postępowanie prowadzone w takiej sprawie to tak zwane postępowanie uproszczone. Jedną z jego cech takiego postępowania jest to, że pisma składane w toku postępowania składa się na specjalnych i prostych do wypełnienia formularzach.

 

 

Podstawa prawna:

U S T A W A z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz. U. 2001 Nr 71 poz. 733 )

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

REKLAMA

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA