REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych

Posłowie chcą uregulowania prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych
Posłowie chcą uregulowania prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych

REKLAMA

REKLAMA

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych będą przedmiotem prac parlamentarnego zespołu ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi.

Prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych

Uregulowaniem posiadania prawa własności do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych ma się zająć parlamentarny zespół ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi, który zostanie powołany w Sejmie.

REKLAMA

REKLAMA

Posłanka PiS Urszula Rusecka przekazała w Sejmie, że w czwartek (3 grudnia) zostanie powołany zespół parlamentarny ds. uregulowania gruntów pod budynkami spółdzielczymi. Zespół ma działać we współpracy z rządem i spółdzielcami, aby - jak podkreśliła - "wypracować regulacje, które zmienią stan rzeczy".

Z kolei poseł PiS, przewodniczący zespołu parlamentarnego ds. uregulowania stosunków własnościowych Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że "chodzi o to, aby miliony Polaków w pełni posiadało prawo własności do lokali znajdujących się w spółdzielniach mieszkaniowych". "Kwestia nieuregulowania statusu prawnego uniemożliwia przekształcenie wieczystego użytkowania w prawa własności" - dodał.

Rzymkowski zaznaczył, że "według danych rynkowych lokale z nieuregulowanym statusem własnościowym gruntów, na których zostały ulokowane, są szacunkowo tańsze o średnio 20 proc. w stosunku do lokali, które mają uregulowaną sytuację własnościową". "Ma to szereg daleko idących konsekwencji, wynikających z ograniczenia prawa własności z racji na nieuregulowanie kwestii dotyczących własności terenu, na których budynek mieszkalny stoi od wielu dekad" - ocenił poseł PiS.

Przez przekształcanie wieczystego użytkowania w prawo własności

REKLAMA

"Zależy nam na tym, aby wykorzystać istniejący mechanizm przekształcenia wieczystego użytkowania w prawo własności, aby właściciele wielopokoleniowi mogli korzystać z pełni z tych praw, co przełoży się na wartość nieruchomości" - mówił Rzymkowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast poseł PiS Paweł Lisiecki stwierdził, że "brak regulacji gruntów pod budynkami spółdzielczymi oznacza m.in. to, że osoby nie mogą zakładać ksiąg wieczystych, a ich nieruchomości mają niższą wartość". "Jest z tym problem, samorząd nie reguluje, przynajmniej w Warszawie, tego typu spraw, opóźnia się z pewnymi sprawami i lądują one w sądzie, i tracą na tym tak naprawdę mieszkańcy" - dodał.

Według Ruseckiej, "nie może być tak, że samorządowcy nie wykonują prawa".

"Przykładem jest samorząd Warszawy, ale również i w innych samorządach istnieje ta sytuacja. Właściciele lokali nie mogą z pewnych praw korzystać, z kolei samorządowcy pobierają opłaty od spółdzielców" - mówiła posłanka PiS.

autorka: Iwona Pałczyńska
ipa/ lena/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA