REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto odpowie za zalanie mieszkania?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Zalanie mieszkania to szkoda, która jest częsta nie tylko z punktu widzenia ubezpieczycieli./Fot. Shutterstock
Zalanie mieszkania to szkoda, która jest częsta nie tylko z punktu widzenia ubezpieczycieli./Fot. Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zalania mieszkań podczas wakacyjnej nieobecności są szczególnie kosztowne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, kto w praktyce może odpowiadać za takie „zalaniowe” szkody.

Część właścicieli mieszkań przed wyjazdem albo nawet w jego trakcie obawia się, że ich lokum zostanie zalane przez sąsiadów mieszkających wyżej. Takie obawy nie są całkowicie bezzasadne, ponieważ zalania to szkody mieszkaniowe, które zdarzają się relatywnie często. Ich rozmiar jest większy, kiedy w zalewającym lub zalewanym lokalu nie ma domowników, którzy mogliby szybko zareagować. Często dodatkowym problemem jest także ustalenie odpowiedzialności za zalanie lokalu. Wbrew pozorom, roszczenia nie zawsze trzeba kierować przeciwko osobie, z której mieszkania pochodzi wyciek wody.

REKLAMA

Polecamy: Rozliczamy sprzedaż mieszkania 2020

Administratorzy odpowiadają za stan pionów

Zalanie mieszkania to szkoda, która jest częsta nie tylko z punktu widzenia ubezpieczycieli. Analiza orzecznictwa sugeruje, że szkody dotyczące zalanych lokali dość często trafiają na sądową wokandę. Mowa o sporach pomiędzy właścicielem zalanego „M” oraz winnym zalania lub jego ubezpieczycielem. Jeżeli roszczenia są kierowane przeciwko właścicielowi lokalu położonego wyżej, to koszty likwidacji szkody może pokryć ubezpieczyciel takiej osoby (pod warunkiem, że posiada ona odpowiednią polisę - zwykle ubezpieczenie OC w życiu prywatnym). Warto też pamiętać, że czasem właściciele zalanych mieszkań kierują swoje roszczenia względem zarządcy nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W takim przypadku, również możliwa jest wypłata odszkodowania z ewentualnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC).

Odpowiedzialność osób i podmiotów innych niż właściciel/najemca mieszkania ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy wyciek wody na niższe kondygnacje był spowodowany złym stanem pionów wodnych lub wodno-kanalizacyjnych oraz innych wspólnych części instalacji (zobacz np. Wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 8 lutego 2018 r. - sygn. akt III Ca 1768/17). W pewnych sytuacjach, odpowiedzialność za wyciek może ponosić nawet firma, która niedawno wykonywała prace związane z instalacją wodną lub kanalizacyjną.

Zasada winy przy zalaniu budzi wątpliwości …

REKLAMA

W niniejszym artykule, eksperci portalu RynekPierwotny.pl zajmują się głównie kwestią odpowiedzialności właściciela lub najemcy mieszkania położonego powyżej. Ten aspekt budzi pewne spory w doktrynie prawniczej. Chodzi między innymi o uchwałę Sądu Najwyższego z 19 lutego 2013 roku (sygn. akt III CZP 63/12). We wspomnianej uchwale Sąd Najwyższy orzekł, że odpowiedzialność za zalanie mieszkań położonych niżej funkcjonuje na podstawie mniej restrykcyjnej zasady winy (pomimo brzmienia art. 433 KC). Oznacza to, że osoba aktualnie zajmująca lokal położony wyżej będzie odpowiadała za szkodę tylko wtedy, gdy można jej udowodnić konkretną winę. Tutaj dość często pojawia się jeszcze jeden problem. Chodzi o podział odpowiedzialności pomiędzy najemcą i właścicielem lokalu. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów, najemca odpowiada za naprawy i konserwację urządzeń sanitarnych oraz przewodów odpływowych aż do pionów zbiorczych. W przypadku urządzeń sanitarnych (np. baterii, wanien, umywalek i mis klozetowych), przepisy przewidują również konieczność ich ewentualnej wymiany przez najemcę.

Wynajmujący jest natomiast odpowiedzialny za poważniejsze naprawy, wydanie mieszkania w stanie zdatnym do użytku oraz utrzymywanie go w takim stanie aż do końca trwania umowy. Co ważne, umowa najmu może przewidywać również taki podział obowiązków, który będzie bardziej korzystny dla najemcy. Wspomniany podział jest istotny z punktu widzenia właściciela zalanego mieszkania. Chodzi bowiem o to, do kogo lub czyjego ubezpieczyciela najlepiej kierować roszczenia finansowe. Warto pamiętać, że najemcy czasem posiadają swoje ubezpieczenia pokrywające m.in. koszty zalania. Takie polisy powoli, ale systematycznie zyskują popularność w Polsce.

Własna polisa to dodatkowe zabezpieczenie

W praktyce egzekwowanie rekompensaty za szkody związane z zalaniem mieszkania bywa dość trudne. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, w których instytucja lub osoba odpowiedzialna za szkody kwestionuje swoje zobowiązanie albo nie chce go uregulować pomimo wezwania do zapłaty. Tymczasem zalane mieszkanie trzeba szybko osuszyć i doprowadzić do stanu używalności. Dlatego własne ubezpieczenie mieszkaniowe stanowi dodatkowe zabezpieczenie na wypadek zalania. Chodzi oczywiście o taką polisę, która w swoim zakresie ochrony uwzględnia szkody „zalaniowe” (wyrządzone przez sąsiada). Wszystkie osoby posiadające wyłącznie ubezpieczenie zakupione z kredytem mieszkaniowym powinny pamiętać, że taka polisą zapewnia wypłatę większości albo nawet całości świadczenia na rzecz banku.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Polecamy serwis: Umowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ile kosztuje luksusowy nowy apartament? Czy milion złotych wystarczy?

    Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w wysokim standardzie? Jakie metraże oferują deweloperzy? Gdzie można nabyć luksusowe apartamenty i jakie mają udogodnienia? 

    Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych. Rok 2040 nie jest wiążącą datą [analiza POGP]

    Nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) nie zakazuje montażu ani eksploatacji kotłów gazowych, a 2040 r. nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania - zwraca uwagę Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP).

    Udział polskiego kapitału w rynku nieruchomości wynosi 2%. W Polsce konieczne są zmiany regulacji prawnych

    Udział krajowych inwestorów w polskim rynku nieruchomości komercyjnych wynosi zaledwie 2%. Ten stan rzeczy może zmienić wprowadzenie funduszy umożliwiających osobom indywidualnym inwestycje w nieruchomości komercyjne (REIT).

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?

    Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków? Gdzie wieszać domki dla ptaków? Jak to zrobić dobrze? Kiedy jest okres lęgowy sikorek, wróbli, szpaków, jerzyków i nietoperzy w Polsce?

    REKLAMA

    Turbina wiatrowa przy domu - wymogi prawne

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wyjaśnił jakie są aktualne wymogi prawne montażu przydomowych turbin wiatrowych. Czy przed montażem przydomowych turbin wiatrowych wymagane jest zgłoszenie lub uzyskanie pozwolenia na budowę? Czy budynek przed montażem turbiny potrzebuje ekspertyzy, badania stanu technicznego?

    Rejestr i wyszukiwarka osób z uprawnieniami budowlanymi [e-CRUB ]. 130 tysięcy inżynierów i architektów

    Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje, że e-CRUB to rejestr osób, które posiadają uprawnienia budowlane. Rejestr ten jest zarządzany przez GUNB na podstawie danych z izb zawodowych odpowiedzialnych za nadawanie uprawnień w budownictwie. W rejestrze znajdują się dane ok. 130 tysięcy osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

    Szykują się zmiany w podatku od nieruchomości, ale obecnie bez zmian systemowych w ich opodatkowaniu

    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jarosław Neneman odpowiedział na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka w sprawie prac nad nową definicją budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz w zakresie opodatkowania garaży, wyjaśniając charakter planowanych zmian. Zapewnił, że systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości prace te nie obejmują.

    Gdzie za miejsce postojowe zapłacimy 10 tys. zł, a gdzie nawet 89 tys. zł? Ile kosztuje komórka lokatorska?

    Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe zewnętrzne, a ile za takie w garażu podziemnym? Ile kosztuje komórka lokatorska? Od czego zależą te koszty? 

    REKLAMA

    Nowych mieszkań w ofercie od początku roku przybywa a co z ich cenami

    W pierwszych dwóch miesiącach 2024 r. deweloperzy wprowadzili na rynki siedmiu największych miast więcej mieszkań niż sprzedali. To dobra wiadomość dla kupujących, bo mają większy wybór. Zgodnie z regułami rynku większa podaż powinna też hamować wzrost cen. Czy tak jest w istocie?

    Ile musi zarabiać singiel by kupić mieszkanie na kredyt?

    W Polsce coraz więcej osób funkcjonuje poza małżeństwem jako singiel. Te osoby są coraz istotniejszą klientelą na rynku nieruchomości. Ile musi zarabiać taki singiel, by móc kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny? Jakie możliwości kredytowe ma dziś singiel? 

    REKLAMA