reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Użytkowanie wieczyste – ile trwa i kiedy się kończy

Zakres użytkowania gruntu oddanego do użytkowania wieczystego bardzo przypomina zakres użytkowania jaki posiada właściciel danego gruntu – zarówno właściciel, jak i użytkownik wieczysty mają prawo do wybudowania nieruchomości na danym gruncie – wobec tego ten typ użytkowania jest bardzo korzystny dla użytkującego. Warto również wiedzieć, że użytkowanie wieczyste trwa od 40 do 99 lat i może być przedłużane, ale w niektórych sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia użytkowania wieczystego. Kiedy wobec tego może wygasnąć użytkowanie wieczyste?

Użytkowanie wieczyste – co to takiego?

Użytkowane wieczyste to prawo pośrednie pomiędzy prawami rzeczowymi ograniczonymi – do których należy między innymi prawo użytkowania – a prawem własności. Użytkowanie wieczyste to tak zwane prawo na rzeczy cudzej. Zakres samego użytkowania nieruchomości jest podobny do zakresu uprawnień osób posiadających prawo własnościowe, ponieważ użytkownik wieczysty tak jak właściciel ma możliwość rozporządzania swoim prawem zgodnie z artykułem 233 Kodeksu Cywilnego i może korzystać z danego gruntu z wyłączeniem innych osób.

Jeśli na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste zostały zbudowane budynki mieszkalne lub nieruchomości o innym przeznaczeniu, wówczas stanowią one odrębną własność użytkownika wieczystego.

Zobacz też: Skutki wygaśnięcia użytkowania wieczystego

Użytkowanie wieczyste – czas trwania

Pozwolenie na użytkowanie gruntu – na użytkowanie wieczyste – przeważnie ustanawiane jest na okres 99 lat. Czasami, jeśli określona działalność gospodarcza, pod którą ma zostać wykorzystany dany grunt nie wymaga oddania go w użytkowanie na ten najdłuższy i okres, czas użytkowania może zostać skrócony. Co ważne, okres użytkowania wieczystego nie może być krótszy niż 40 lat. Oczywiście użytkownik ma prawo do złożenia wniosku o przedłużenie tego okresu. Aby starać się o przedłużenie użytkowania wieczystego użytkownik powinien złożyć wniosek w ciągu pięciu lat przed końcem obecnego użytkowania. Przedłużenie użytkowania następuje wówczas na kolejny okres od 40 do 99 lat. Wnioski o przedłużanie użytkowania wieczystego można składać kilkakrotnie.

Zobacz też:  Opłaty za użytkowanie wieczyste

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama