reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Jak ustalić wysokość wkładu własnego?

Jak ustalić wysokość wkładu własnego?

W sytuacji wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do odzyskania wkładu wniesionego przez lokatora w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią. Wkład ten należy obliczyć biorąc pod uwagę przepisy prawa spółdzielczego obowiązującego w momencie powstania uprawnień do zwrotu wkładu. Jak dokładnie ustalić wysokość wkładu własnego?

Wkład własny wnosi każdy z lokatorów w trakcie podpisywania umowy ze spółdzielnią – umowy, na mocy której zaczyna obowiązywać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Wkład ten może być dziedziczony przez spadkobierców po śmierci członka spółdzielni mieszkaniowej, może być także zwrócony lokatorowi po wygaśnięciu jego członkostwa w spółdzielni. W tej ostatniej sytuacji konieczne będzie ustalenie wysokości wkładu własnego.

Na jakiej podstawie ustala się wysokość wkładu własnego?

Wysokość wkładu własnego obecnie ustalana jest na podstawie Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych obowiązującej z 15 grudnia 2000 roku – weszła ona w życie 24 kwietnia 2001 roku. Wcześniej podstawę prawną stanowiło Prawo spółdzielcze z 16 września 1982 roku. Nieco bardziej skomplikowaną sytuacją jest taka, w której członkostwo osób zamieszkujących określone lokale należące do spółdzielni ustało przed rozpoczęciem obowiązywania Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ale z jakichś względów – przeważnie reguluje to statut każdej ze spółdzielni – spółdzielnia nie mogła rozliczyć swoich byłych członków z złożonego przez nich wkładu własnego. Wówczas powinno się wziąć pod uwagę czas ustania członkostwa i ustalać wysokość wkładu na podstawie Prawa spółdzielczego. Oczywiście w sytuacji odwrotnej, to znaczy ustania członkostwa po 24 kwietnia 2001 roku przy ustalaniu wkładu stosuje się przepisy Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Narożnik, salon. Fot. Fotolia
Narożnik, salon. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama