reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego – wszystko co trzeba wiedzieć

Wydaje się, że po wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mamy prawo do otrzymania wkładu mieszkaniowego. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W wyniku przyjęcia ustawy z 31 lipca 2007 roku jedna osoba może mieć prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, inna zaś do dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Kto i kiedy dziedziczy wkład mieszkaniowy?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może przysługiwać wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby przebywające w związku małżeńskim, mogą one wówczas posiadać spółdzielcze prawo do jednego lokalu razem. W sytuacji śmierci jednego ze współmałżonków, drugi z nich, jeśli do tej pory nie był członkiem spółdzielni, może wstąpić w poczet członków. Osobną kwestią jest kwestia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego, który został złożony przez zmarłego podczas podpisywania umowy ze spółdzielnią. Kto może odziedziczyć wkład mieszkaniowy, a komu przysługuje prawo do podpisania umowy i otrzymania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu?

Wkład mieszkaniowy – kto może go odziedziczyć?

Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych prawo do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego przypada współmałżonkowi zmarłego i jego dzieciom. Wówczas wdowiec lub wdowa powinni otrzymać nie mniej niż jedną czwartą całego wkładu. Jeśli jednak małżonkowie nie mieli wspólnych dzieci, wtedy wkład jest dziedziczony przez współmałżonka i rodzinę zmarłego – rodziców i rodzeństwo. W takiej sytuacji wdowa lub wdowiec muszą otrzymać połowę całej wartości wkładu mieszkaniowego. Oczywiście zmarły może pozostawić po sobie testament, w którym określone zostało kto otrzyma po jego śmierci rzeczony wkład mieszkaniowy. Jeżeli nie pozostawił testamentu lub nie przepisał wkładu na określoną osobę, dziedziczenie odbywa się zgodnie z ustawą.

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Wkład mieszkaniowy a lokatorskie prawo do lokalu

Należy pamiętać, że możliwość utrzymania spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie jest jednoznaczne z dziedziczeniem wkładu mieszkaniowego. Można mieć prawo do podpisania ponownej umowy ze spółdzielnią, która to umowa jednocześnie ustanowi określoną osobę jako posiadającą prawa lokatorskie, ale nie mieć prawa do odziedziczenia wkładu mieszkaniowego. Co istotne, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu nie jest prawem dziedzicznym. Po śmierci członka spółdzielni prawo to może przejść na jego współmałżonka, nawet jeśli do tej pory nie był członkiem danej spółdzielni. Wówczas wdowa lub wdowiec mają rok na złożenie deklaracji członkowskiej. Gdy tego nie zrobią, spółdzielnia ma obowiązek wyznaczyć drugi termin, nie krótszy niż pół roku, na złożenie owej deklaracji. Dopiero wtedy, gdy drugi termin nie zostanie dotrzymany, spółdzielnia ma prawo zatwierdzić wygaśnięcie prawa lokatorskiego do danego lokalu.

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie, a własnościowe prawo do lokalu – różnice

Zobacz także:  Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paragona

europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama