| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje w momencie podpisania umowy o ustanowienie tego typu prawa pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a przyszłym lokatorem. Przeważnie powstanie takiego prawa jest poprzedzone podpisaniem umowy dotyczącej budowy lokalu. Umowa, która ustanawia prawo do mieszkania jednocześnie zobowiązuje spółdzielnię do udostępnienia samodzielnego lokalu lokatorowi i lokatora do wniesienia wkładu mieszkaniowego, a także do regularnego uiszczania opłat wynikających z postanowień zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i statucie danej spółdzielni.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Spółdzielcze prawo lokatorskie jest prawem niezbywalnym, nadawanym jednostkowo – wyjątek stanowią pary w związku małżeńskim (wówczas obojgu małżonków uznaje się za członków spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko jedno z nich posiada prawo lokatorskie lub odwrotnie, jedno z nich było członkiem spółdzielni, a prawo przysługiwało obojgu)  – i takim, które nie przechodzi na spadkobierców.

Zdecydowaną zaletą spółdzielczego prawa lokatorskiego w stosunku do wynajmu mieszkania od spółdzielni jest jego trwałość – nie może ono zostać wypowiedziane, tak jak umowa najmu. Zniesienie prawa do lokalu w przypadku prawa lokatorskiego staje się możliwe tylko w przypadkach opisanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Kiedy wygasa lokatorskie prawo do mieszkania?

Podsumowując należy stwierdzić, że istnieje możliwość wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania. Prawo to wygasa w jasno określonych sytuacjach: w przypadku śmierci członka spółdzielni, wykluczenia członka ze spółdzielni, skreślenia członka z rejestru członków lub dobrowolnego wystąpienia ze spółdzielni wraz z dokonaniem wypowiedzenia. Tylko w takich momentach lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć. Należy wyraźnie podkreślić, co zresztą wynika z przytoczonych sytuacji, że wygaśnięcie opisywanego prawa jest możliwe wyłącznie w przypadku ustania członkostwa.

Wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania a śmierć jednego z małżonków

Jeżeli prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom, jego wygaśnięcie staje się możliwe tylko wówczas, gdy oboje przestaną być członkami danej spółdzielni. Jeśli zaś wygasające lokatorskie prawo do mieszkania przysługiwało obojgu z małżonków, a wyłącznie jeden z nich był członkiem spółdzielni – i przestał nim być – drugi małżonek powinien wstąpić w poczet członków spółdzielni aby zachować prawo lokatorskie. Wstąpienie w poczet członków odbywa się na podstawie złożenia deklaracji członkowskiej. Należy pamiętać, że taką deklarację powinno się złożyć w ciągu roku od ustania członkostwa współmałżonka – od daty jego śmierci. W odwrotnej sytuacji prawo lokatorskie przechodzi automatycznie na drugiego małżonka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »