reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje w momencie podpisania umowy o ustanowienie tego typu prawa pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a przyszłym lokatorem. Przeważnie powstanie takiego prawa jest poprzedzone podpisaniem umowy dotyczącej budowy lokalu. Umowa, która ustanawia prawo do mieszkania jednocześnie zobowiązuje spółdzielnię do udostępnienia samodzielnego lokalu lokatorowi i lokatora do wniesienia wkładu mieszkaniowego, a także do regularnego uiszczania opłat wynikających z postanowień zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i statucie danej spółdzielni.

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

Spółdzielcze prawo lokatorskie jest prawem niezbywalnym, nadawanym jednostkowo – wyjątek stanowią pary w związku małżeńskim (wówczas obojgu małżonków uznaje się za członków spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko jedno z nich posiada prawo lokatorskie lub odwrotnie, jedno z nich było członkiem spółdzielni, a prawo przysługiwało obojgu)  – i takim, które nie przechodzi na spadkobierców.

Zdecydowaną zaletą spółdzielczego prawa lokatorskiego w stosunku do wynajmu mieszkania od spółdzielni jest jego trwałość – nie może ono zostać wypowiedziane, tak jak umowa najmu. Zniesienie prawa do lokalu w przypadku prawa lokatorskiego staje się możliwe tylko w przypadkach opisanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Kiedy wygasa lokatorskie prawo do mieszkania?

Podsumowując należy stwierdzić, że istnieje możliwość wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania. Prawo to wygasa w jasno określonych sytuacjach: w przypadku śmierci członka spółdzielni, wykluczenia członka ze spółdzielni, skreślenia członka z rejestru członków lub dobrowolnego wystąpienia ze spółdzielni wraz z dokonaniem wypowiedzenia. Tylko w takich momentach lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć. Należy wyraźnie podkreślić, co zresztą wynika z przytoczonych sytuacji, że wygaśnięcie opisywanego prawa jest możliwe wyłącznie w przypadku ustania członkostwa.

Wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania a śmierć jednego z małżonków

Jeżeli prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom, jego wygaśnięcie staje się możliwe tylko wówczas, gdy oboje przestaną być członkami danej spółdzielni. Jeśli zaś wygasające lokatorskie prawo do mieszkania przysługiwało obojgu z małżonków, a wyłącznie jeden z nich był członkiem spółdzielni – i przestał nim być – drugi małżonek powinien wstąpić w poczet członków spółdzielni aby zachować prawo lokatorskie. Wstąpienie w poczet członków odbywa się na podstawie złożenia deklaracji członkowskiej. Należy pamiętać, że taką deklarację powinno się złożyć w ciągu roku od ustania członkostwa współmałżonka – od daty jego śmierci. W odwrotnej sytuacji prawo lokatorskie przechodzi automatycznie na drugiego małżonka.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama