REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć?

Justyna Hek
Mieszkanie.
Mieszkanie.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółdzielcze lokatorskie prawo do mieszkania przysługuje wyłącznie jednej osobie – wyjątek stanowią osoby będące w związku małżeńskim, wtedy prawo do danego lokalu przysługuje obojgu małżonkom. Należy pamiętać, że prawo to może wygasnąć. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania?

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu powstaje w momencie podpisania umowy o ustanowienie tego typu prawa pomiędzy spółdzielnią mieszkaniową a przyszłym lokatorem. Przeważnie powstanie takiego prawa jest poprzedzone podpisaniem umowy dotyczącej budowy lokalu. Umowa, która ustanawia prawo do mieszkania jednocześnie zobowiązuje spółdzielnię do udostępnienia samodzielnego lokalu lokatorowi i lokatora do wniesienia wkładu mieszkaniowego, a także do regularnego uiszczania opłat wynikających z postanowień zawartych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych i statucie danej spółdzielni.

REKLAMA

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie – co to takiego?

Zobacz także: Spółdzielcze prawo lokatorskie po rozwodzie

REKLAMA

Spółdzielcze prawo lokatorskie jest prawem niezbywalnym, nadawanym jednostkowo – wyjątek stanowią pary w związku małżeńskim (wówczas obojgu małżonków uznaje się za członków spółdzielni mieszkaniowej, ale tylko jedno z nich posiada prawo lokatorskie lub odwrotnie, jedno z nich było członkiem spółdzielni, a prawo przysługiwało obojgu)  – i takim, które nie przechodzi na spadkobierców.

Zdecydowaną zaletą spółdzielczego prawa lokatorskiego w stosunku do wynajmu mieszkania od spółdzielni jest jego trwałość – nie może ono zostać wypowiedziane, tak jak umowa najmu. Zniesienie prawa do lokalu w przypadku prawa lokatorskiego staje się możliwe tylko w przypadkach opisanych w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu po śmierci członka

Kiedy wygasa lokatorskie prawo do mieszkania?

Podsumowując należy stwierdzić, że istnieje możliwość wygaśnięcia lokatorskiego prawa do mieszkania. Prawo to wygasa w jasno określonych sytuacjach: w przypadku śmierci członka spółdzielni, wykluczenia członka ze spółdzielni, skreślenia członka z rejestru członków lub dobrowolnego wystąpienia ze spółdzielni wraz z dokonaniem wypowiedzenia. Tylko w takich momentach lokatorskie prawo do mieszkania może wygasnąć. Należy wyraźnie podkreślić, co zresztą wynika z przytoczonych sytuacji, że wygaśnięcie opisywanego prawa jest możliwe wyłącznie w przypadku ustania członkostwa.

Wygaśnięcie lokatorskiego prawa do mieszkania a śmierć jednego z małżonków

Jeżeli prawo lokatorskie przysługiwało obojgu małżonkom, jego wygaśnięcie staje się możliwe tylko wówczas, gdy oboje przestaną być członkami danej spółdzielni. Jeśli zaś wygasające lokatorskie prawo do mieszkania przysługiwało obojgu z małżonków, a wyłącznie jeden z nich był członkiem spółdzielni – i przestał nim być – drugi małżonek powinien wstąpić w poczet członków spółdzielni aby zachować prawo lokatorskie. Wstąpienie w poczet członków odbywa się na podstawie złożenia deklaracji członkowskiej. Należy pamiętać, że taką deklarację powinno się złożyć w ciągu roku od ustania członkostwa współmałżonka – od daty jego śmierci. W odwrotnej sytuacji prawo lokatorskie przechodzi automatycznie na drugiego małżonka.

Lokatorskie prawo do mieszkania a rozwód

Inaczej postępuje się w wypadku rozwodu albo unieważnienia małżeństwa. Wówczas to byli małżonkowie powinni między sobą rozstrzygnąć, któremu z nich przypadnie lokatorskie prawo do mieszkania. Ze względu na to, że dwie obce osoby nie mogą jednocześnie posiadać tego prawa, konieczne jest takie rozwiązanie tej kwestii. Byli małżonkowie mają dokładnie rok na zawiadomienie spółdzielni mieszkaniowej o swojej decyzji. Jeśli jednak nie są w stanie rozwiązać tego sporu osobiście, mogą okazać spółdzielni dowód wszczęcia postępowania o podział lokatorskiego prawa do lokalu. Gdy jednak mimo to termin nie zostanie dopełniony, spółdzielnia powinna wyznaczyć drugi termin rozstrzygnięcia, nie krótszy niż sześć miesięcy. Jeżeli byli małżonkowie nadal nie zadecydują, któremu przypadnie prawo lokatorskie, spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu tego prawa.

Komu przysługuje roszczenie o ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania?

W przypadku śmierci jednego z małżonków – lub obojga, jeśli oboje byli członkami spółdzielni – osoby bliskie mają prawo do roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania. Do osób bliskich w sytuacji śmierci jednego współmałżonka zalicza się drugiego współmałżonka, dzieci zmarłego lub osoby mu bliskie choć niespokrewnione, na przykład konkubina albo konkubinę. W sytuacji śmierci obojga za osoby bliskie można uznać wyłącznie te, które mieszkały z byłymi małżonkami, czyli dzieci i inne osoby bliskie, na przykład babcie, siostrzeńców, rodzeństwo. Osoby te mają prawo zwrócić się z prośbą do danej spółdzielni mieszkaniowej o przyjęcie w poczet jej członków i ustanowienie lokatorskiego prawa do mieszkania po zmarłym/ zmarłych. Jeśli spółdzielnia nie zechce wyrazić zgody, wówczas można ją uzyskać na drodze sądowej – w takim wypadku sądy są przychylne wnioskodawcom. Co ważne, orzeczenie sądu w sprawie zastępuje uchwałę spółdzielni o przyjęciu w poczet członków i oświadczenie spółdzielni, które jest podstawą do umowy ustanawiającej prawo lokatorskie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA