reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli. W jaki sposób gmina może dbać o bezpieczeństwo bezpańskich psów i jednocześnie o bezpieczeństwo ludzi na ulicach?

Psy biegające wolno i bez kagańców, wypuszczane z domów żeby sobie pobiegały, często stanowią zagrożenie dla ludzi. Dużo gorzej wygląda sprawa psów bezpańskich, które w poszukiwaniu jedzenia krążą w pobliżu domów a niejednokrotnie stają się agresywne. Kto jest odpowiedzialny za bezpańskie psy?

Przepisy regulujące problem bezdomnych zwierząt

Ustawa o ochronie zwierząt reguluje sprawę bezdomnych psów – ustawa twierdzi, że wyłapywanie bezpańskich psów i opieka nad nimi należy do zadań gminy, na której terenie takie zwierzęta występują. Nie ma tak naprawdę znaczenia, czy psy zostały porzucone, zabłąkały się, czy same uciekły, gmina powinna wziąć za nie odpowiedzialność i umieścić w schronisku. Najtrudniejszą sprawą wydaje się wyłapywanie psów z tak zwanych niebezpiecznych i agresywnych ras, ze względu na to, że często odnalezienie wolnego miejsca w schronisku zajmuje urzędnikom nawet kilka dni. Wówczas istnieje ryzyko, że tego typu pies chodzący wolno po ulicy zrobi komuś krzywdę.

Warto także wspomnieć o obowiązkach właścicieli czworonogów, które również regulowane są ustawowo. W ustawie o ochronie zwierząt znajdują się również zasady utrzymywania zwierząt domowych zobowiązujące właścicieli do zapewnienia ochrony i dbania o nieuciążliwość psów dla innych ludzi, wyprowadzanie psów na smyczy i sprzątanie po nich.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama