reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Gmina na wezwanie komornika musi dostarczyć osobom eksmitowanym zastępczy lokal socjalny. W sytuacji gdy nie dopełni tego obowiązku, to ona poniesie odpowiedzialność za szkodę powstałą na skutek zaniechania wskazania odpowiedniego lokalu. Warto jednak pamiętać, że obecnie gminy nie dysponują odpowiednią ilością lokali socjalnych, a co za tym idzie bardzo często realizacja wyroku eksmisyjnego znacznie rozciąga się w czasie.

Lokale socjalne w gminie

W związku z tym, że w większości gmin brakuje lokali socjalnych dla osób eksmitowanych, bardzo często lokatorzy nadal pozostają w dotychczas zajmowanych mieszkaniach nawet już po prawomocnym wyroku eksmisji. W Polsce nie przeprowadza się eksmisji na bruk, wobec czego tak zwany dziki lokator musi oczekiwać na przyznanie mu innego lokalu – lokalu zastępczego – jeśli oczywiście ma do niego prawo. Jeśli jednak ze względu na brak możliwości opuszczenia dotychczas zajmowanego mieszkania musi tam nadal pozostać, zobowiązany jest do uiszczania opłat w takiej wysokości, jakby nadal na przykład umowa najmu nie wygasła. Warto pamiętać, że z reguły postępowania eksmisyjne toczą się ze względu na niedopełniane warunków umowy pomiędzy właścicielem mieszkania a lokatorami, a co za tym idzie również nieuregulowania płatności. Często wówczas nawet po wyroku sądu lokator nie płaci określonego wcześniej czynszu a nadal korzysta z mieszkania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama