reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zmiany w prawie budowlanym w 2014 roku

Zmiany w prawie budowlanym miały wejść w życie pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym, przewiduje się, że będą one obowiązywały od lutego lub marca 2014 roku. Zmiany obejmą między innymi zasady budowy jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Sprawdź jakie przepisy budowlane wejdą w życie w pierwszym kwartale 2014 roku.

Opóźnienie w postępowaniu legislacyjnym sprawia, że zmiany w prawie budowlanym, które miały wejść w życie pod koniec 2013 roku, pojawią się jako obowiązujące prawdopodobnie w pierwszym kwartale roku 2014. Nowelizacja prawa budowlanego będzie obejmowała między innymi zasady realizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i działek wokół tych budynków. Oprócz tego planowane są zmiany, które z założenia mają przyspieszyć czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę i tym samym usprawnić przebieg samej budowy.

Proponowane zmiany w prawie budowlanym 2014

Stworzony przez rządzących projekt nowelizacji ustawy o prawie budowlanym obejmuje wiele aspektów związanych z budowami różnych obiektów, jednak możliwe jest pogrupowanie tych propozycji i oczywiście wydzielenie najważniejszych zagadnień, które będą interesowały przeciętnego Polaka. Podstawową zmianą po nowelizacji stanie się zastąpienie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę wyłącznie zgłoszeniem wraz z projektem budowlanym.  Co istotne, projekt nie będzie musiał zawierać wszystkich warunków i uzgodnień, jakich inwestor dokonał z osobami zajmującymi się każdą z sieci infrastruktury technicznej i osobami zarządzającymi drogami gminnymi czy powiatowymi. Zmianie ulegnie również termin, w którym można wezwać inwestora do uzupełniania ewentualnych braków formalnych w dokumentach złożonych do tej pory w odpowiednim urzędzie gminy, po nowelizacji ustawy wyniesie on czternaście dni. Jeszcze jednym elementem, który przyspieszy budowę, będzie możliwość rozpoczęcia prac już po otrzymaniu decyzji podlegającej wykonaniu, bez konieczności oczekiwania na decyzję ostateczną. Dodatkowym ułatwieniem dla inwestorów stanie się także brak konieczności zgłaszania planowanego terminu rozpoczęcia budowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Materiały budowlane, magazyn. Fot. Fotolia
Materiały budowlane, magazyn. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama