reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa: Ustanowienie własności lokalu

Wspólnota mieszkaniowa powstaje w zasadzie samoistnie gdy w jeden budynek zostaje zamieszkany przez co najmniej dwóch właścicieli lokali mieszczących się właśnie w tej nieruchomości. Ustanowienie własności danego lokalu określane jest w umowie, którą mogą podpisać współwłaściciel albo właściciel nieruchomości i ten, kto nabywa jeden z lokali.

Ustanowienie własności określonego lokalu odbywa się poprzez podpisanie umowy, w której stronami mogą być właściciele lub współwłaściciele całej nieruchomości i nabywca danego lokalu. Innym sposobem ustanowienia odrębnej własności jest czynność prawna wykonana przez właściciela nieruchomości, a trzecim sposobem – orzeczenie sądu, które znosi prawo własności właściciela i przenosi je na nabywcę konkretnego lokalu.

Wspólnota mieszkaniowa – czym jest?

Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele lokali znajdujących się z reguły w obrębie jednej nieruchomości lub kilku nieruchomości położonych obok siebie – osiedle mieszkaniowe. Właściciele zyskują wówczas prawo do użytkowania przypadającego im lokalu mieszkalnego, ale także przestrzeni wspólnej, w tym pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych. Są oni także finansowo odpowiedzialni za utrzymanie tej przestrzeni, oczywiście adekwatnie koszty utrzymania tych pomieszczeń zostają podzielone przez liczbę właścicieli.

Umowa o ustanowieniu własności

Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu zostaje zawarta, tak jak już wspomniano, przez właściciela lub jednego ze współwłaścicieli całej nieruchomości i nabywcę danego lokalu. Musi mieć ona formę aktu notarialnego aby była prawnie ważna. Po podpisaniu umowy należy wpisać do księgi wieczystej odrębność konkretnego mieszkania. W przypadku kupna mieszkania od dewelopera umowa taka będzie w tytule zawierała informację o ustanowieniu odrębnej własności i jednocześnie o sprzedaży – takie postępowanie ułatwia procedury, gdyż wówczas wystarczy podpisać tylko jedną umowę.

Jednostronna czynność prawna

Jednostronna czynność prawna jest innym sposobem na ustanowienie odrębnej własności pojedynczego lokalu. Za zaletę takiego postępowania uznaje się możliwość łatwiejszego sprzedania mieszkania. Deweloper lub inny właściciel całej nieruchomości po tego typu postępowaniu zaczyna tworzyć z osobą, która kupiła dany lokal, wspólnotę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama