reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

Wspólnota mieszkaniowa to, według definicji, wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład jednej nieruchomości – najczęściej jednego budynku wraz z przynależnym do niego terenem. Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych, w tym właścicieli lokali określa ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Jest to więc ustawa powstała ze względu na zmieniające się realia. Obecnie buduje się wiele osiedli mieszkalnych, których właściciele są zrzeszani we wspólnotach mieszkaniowych, a nie jak dawniej w spółdzielniach.

Prawa właściciela lokalu

Każdy właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo użytkować dany lokal zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem. Jednak jednocześnie ta forma korzystania z mieszkania nie może przeszkadzać właścicielom sąsiednich lokali. Każdy z właścicieli poszczególnych lokali ma prawo do korzystania z przestrzeni wspólnej, na przykład pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych i tym podobnych miejsc. W sytuacji gdy jeden z właścicieli chciałby posiadać możliwość korzystania z jednego z wymienionych pomieszczeń na wyłączność, powinno to zostać ustalone odrębną umową ze wspólnotą mieszkaniową.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama