| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Wspólnota mieszkaniowa: Prawa i obowiązki właścicieli lokali

Kupno mieszkania należącego do wspólnoty mieszkaniowej wiąże się z koniecznością przestrzegania prawa ustanowionego dla danej wspólnoty. Oczywiście jednocześnie prawo to określa obowiązki, jakie ciążą na właścicielach poszczególnych lokali mieszkalnych. Jakie podstawowe prawa i obowiązki ma właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej?

Wspólnota mieszkaniowa to, według definicji, wszyscy właściciele, których lokale wchodzą w skład jednej nieruchomości – najczęściej jednego budynku wraz z przynależnym do niego terenem. Prawa i obowiązki wspólnot mieszkaniowych, w tym właścicieli lokali określa ustawa o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Jest to więc ustawa powstała ze względu na zmieniające się realia. Obecnie buduje się wiele osiedli mieszkalnych, których właściciele są zrzeszani we wspólnotach mieszkaniowych, a nie jak dawniej w spółdzielniach.

Prawa właściciela lokalu

Każdy właściciel lokalu zrzeszonego we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo użytkować dany lokal zgodnie z jego docelowym przeznaczeniem. Jednak jednocześnie ta forma korzystania z mieszkania nie może przeszkadzać właścicielom sąsiednich lokali. Każdy z właścicieli poszczególnych lokali ma prawo do korzystania z przestrzeni wspólnej, na przykład pralni, suszarni, pomieszczeń gospodarczych i tym podobnych miejsc. W sytuacji gdy jeden z właścicieli chciałby posiadać możliwość korzystania z jednego z wymienionych pomieszczeń na wyłączność, powinno to zostać ustalone odrębną umową ze wspólnotą mieszkaniową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »