reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

Nieruchomość można nabyć poprzez kupno praw własności, ten sposób jest najpowszechniejszy i najbardziej oczywisty. Trzeba jednak wiedzieć, że nieruchomość można nabyć w inny sposób, np. przez zasiedzenie. Czy wiesz na czym to polega?

Zasiedzenie – co to takiego?

Szczegóły dotyczące zasiedzenia nieruchomości uregulowane zostały w kodeksie cywilnym. Nabycie nieruchomości przez zasiedzenie może nastąpić tylko na skutek jej długotrwałego używania. Zasiedzieć można nieruchomość gruntową, budynkową, lokalową, a także niektóre ograniczone prawa rzeczowe i rzeczy ruchome nie będące nieruchomościami.

Zasiedzenie to używanie danej nieruchomości przez długi czas, opiekowanie się nią i czerpanie z niej korzyści w taki sposób, w jak robiłby to jej prawowity właściciel.

Przesłanki zasiedzenia – jakie warunki trzeba spełnić?

Osoba, która chce nabyć prawo własności do nieruchomości musi z niej korzystać zgodnie z jej przeznaczeniem. Może zatem – jak wyżej wspomniano – pobierać korzyści z danej nieruchomości, czyli np. dzierżawić powierzchnię reklamową na budynku, a także używać jej w taki sposób, w jaki robiłby to jej prawowity właściciel.

Kodeks cywilny mówi o tym, że taka osoba musi być tzw. posiadaczem samoistnym, czyli władać nieruchomością jak właściciel.

Drugą przesłanką zasiedzenia jest czas. Nie wystarczy tylko władać nieruchomością, ale trzeba to robić nieprzerwanie przez określony czas. Kodeks cywilny mówi o dwóch przypadkach:

  • osoba nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość w dobrej wierze nieprzerwanie od 20 lat;
  • osoba nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość w złej wierze nieprzerwanie od 30 lat.

Pojęcie dobrej i złej wiary

Wyjaśnienia wymaga pojęcie dobrej i złej wiary. O złej wierze mówi się wówczas, gdy osoba władająca nieruchomością wiedziała, że należy ona do kogoś innego, ale mimo wszystko ją zajęła.

Z dobrą wiarą mamy natomiast do czynienia wówczas, gdy osoba władająca nieruchomością nie wiedziała, że należy ona do kogoś innego. Z takimi sytuacjami często mieliśmy do czynienia w okresie powojennym, kiedy trudne, lub wręcz niemożliwe, było ustalenie do kogo należy dana nieruchomość i czy w ogóle ma właściciela.

Wniosek o nabycie nieruchomości przez zasiedzenie

Wniosek o nabycie nieruchomości przez zasiedzenie można składać w sądach rejonowych, ale tylko po upływie 20 lub 30 lat od zajęcia nieruchomości. Nabycie nieruchomości nie jest jednak takie proste, ponieważ zasiedzenie trzeba udowodnić. Sąd rejonowy może w tym celu poprosić o zeznania świadków i zaświadczenia o płaconych podatkach.

Dodatkowo, w przypadku przyznania prawa własności do nieruchomości przez zasiedzenie, nowy właściciel musi zapłacić podatek od spadku i darowizn w wysokości 7 proc. Należy ponadto pamiętać, że złożenie wniosku o nabycie prawa własności do nieruchomości kosztuje 2 tys. zł.

Zobacz także:  Dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je przygotować?

Zobacz także:  Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Zobacz także:  Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Mateusz Kozłowicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Studzińska

Prawnik, Mediator Stały przy Sądzie Okręgowym w Rzeszowie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama