reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

Każdy właściciel budynku jest zmuszony do opłacania podatku od nieruchomości dopóki dana nieruchomość posiada przymioty budynku. W jaki sposób rozbiórka budynku wpływa na podatek od nieruchomości? Kiedy można przestać płacić podatek od nieruchomości? Czy zły stan techniczny budynku zwalnia od płacenia podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest podstawowym podatkiem, jaki zmuszeni są płacić właściciele budynków. Jednak co dzieje się gdy budynek reprezentuje zły stan techniczny i tak naprawdę nie nadaje się do dalszego użytkowania? Kiedy tak naprawdę można nie płacić podatku od nieruchomości? Co decyduje o tym, że budynek uznawany jest za budynek użytkowy?

Kiedy budynek przestaje być budynkiem?

W oczach prawa budynek określa się tym mianem jeśli spełnia podstawowe określone w ustawie funkcje – na stałe związany jest z gruntem, wydziela się go za pomocą przegród budowlanych z otaczającej go przestrzeni oraz posiada fundamenty i dach. W sytuacji gdy obiekt reprezentuje cechy opisane powyżej, można go uznać za budynek i należy od niego płacić podatek od nieruchomości. Co istotne, jest to niezależne od jego stanu technicznego, nawet gdy nie nadaje się do dalszego użytkowania, ale wygląda nadal jak budynek, podatek należy płacić. Stan techniczny może wyłącznie wpłynąć na wysokość podatku, nie ma jednak nic wspólnego z możliwością jego niepłacenia. Budynek przestaje być budynkiem w momencie, gdy którykolwiek z elementów definicji budynku zostaje zaburzony, na przykład gdy pozbawiony jest jednej ze ścian. Największą trudność sprawia określenie czy budynek przestaje być budynkiem, kiedy zostaje pozbawiony dachu. Postępowania w tej sprawie rozstrzygają tę kwestię na korzyść właścicieli – nieruchomość bez dachu nie jest już budynkiem, nie trzeba więc opłacać za nią podatku.

Kiedy wygasa obowiązek podatkowy?

Obowiązek podatkowy wygasa wraz z końcem miesiąca, w którym pojawiły się okoliczności pozwalające na zniesienie tego obowiązku. Jeśli obowiązek ten wygasa w trakcie roku, podatek za dany rok określany jest adekwatnie do liczby miesięcy, przez jakie nadal działał. Co ważne, w zależności od tego, czy właścicielem danego obiektu będzie osoba prawna, czy osoba fizyczna, należy różnie postąpić przy zgłaszaniu faktu wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Osoby prawne powinny w terminie do 14 dni skorygować dotychczasową deklarację podatkową, zaś osoby fizyczne również w terminie do 14 dni złożyć informację o posiadanych nieruchomościach oraz obiektach budowlanych na odpowiednim formularzu do urzędu skarbowego, do którego przynależą.

Zobacz także:  Nadpłata podatku VAT od nieruchomości – jak się rozliczyć?

Zobacz także:  Podatek od gruntów rolnych – od czego zależy jego wysokość?

Zobacz także:  Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama