reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Zima to nie tylko nieprzyjemny chłód, ale również większa szansa na zwichnięcie, złamanie kończyn i innych obrażeń ciała. To także większa ilość szkód majątkowych – uszkodzeń samochodu na dziurawej drodze lub wpadnięcia w poślizg i doprowadzenie do wypadku. Kto odpowiada za porządek dróg i chodników wokół nieruchomości?

Właściciel drogi

Wszystko to brzmi bardzo ładnie, ale kiedy już uszkodzimy auto to nie mamy tabliczki, do kogo dana droga należy. Jedno jest jednak pewne: każda droga ma właściciela i ubezpieczenie OC, po które możemy sięgnąć, gdy z powodu jej nieodpowiedniego utrzymania, doznaliśmy szkody mienia lub zdrowia.

Jeżeli rzecz tyczy się dróg publicznych to dzielą się one na: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. W zależności od kategorii właścicielem danej drogi będzie: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, zarząd województwa, zarząd powiatu, wójt/burmistrz/prezydent. Wyróżniamy również drogi wewnętrze – drogi osiedlowe, dojazdowe, pętle autobusowe, place przed dworcami kolejowymi i autobusowymi. W takim przypadku musimy zwrócić się do podmiotu zarządzającego danym terenem – spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa, właściciel terenu.

Właściciel chodnika

To samo tyczy się chodników. Każdy chodnik w okresie zimowym powinien być odpowiednio zabezpieczony przed poślizgiem, oczyszczony z lodu i śniegu. A jak odnaleźć właściciela? Chodnik należy do właściciela nieruchomości z którą bezpośrednio graniczy. Jeżeli oddzielony jest pasem zieleni, której właścicielem jest gmina – równoznaczne jest, że chodnik należy do gminy. Jeżeli natomiast właściciel nieruchomości graniczy z chodnikiem, na którym dopuszczalny jest płatny postój – wówczas jego utrzymanie przechodzi na gminę, która pobiera stosowne opłaty.

Przystanki, torowiska i tereny budowy

W okresie zimowym przystanki, torowiska i inne tereny należące do komunikacji publicznej, również muszą być stosownie zabezpieczone i czyszczone. Ich właścicielem najczęściej są przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej. Jeżeli wypadek zdarzył się na terenie budowy – wówczas odpowiedzialność spada na wykonawcę robót budowlanych. To on jest zobowiązany do zabezpieczenia terenu przed wyrządzeniem ewentualnych szkód.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama