reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku

Prawo budowlane – zmiany, które pojawią się w 2014 roku

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2014 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące prawa budowlanego. Zmiany mają współgrać z kodeksem budowlanym, który jest dopiero tworzony. Na jakie zmiany muszą się przygotować firmy budowlane i osoby indywidualnie budujące domy jednorodzinne? Jak zmieni się czas oczekiwania na pozwolenie na budowę?

Nowe prawo budowlane miało z założenia wejść w życie pod koniec tego roku, jednak ze względu na opóźnienie, prawdopodobnie nastąpi to w pierwszym kwartale roku 2014. Planowanych jest kilka zmian, które mają przyspieszyć czas oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na budowę.  Nowelizacja prawa budowlanego będzie dotyczyła zasad realizacji mieszkalnych budynków jednorodzinnych i działek wokół tych budynków.

Zobacz też:  Budowa - serwis poradniczy na temat budowy domu

Propozycje zmian w prawie budowlanym

Projekt nowelizacji, która ma wejść w życie w przyszłym roku zawiera wiele propozycji, jednak da się je pogrupować i tym samym wyłonić najważniejsze zagadnienia. Przede wszystkim zmiany mają zamiast pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego wprowadzać zgłoszenie wraz z projektem budowlanym. Co ciekawe, od przyszłego roku projekt budowlany tego typu obiektów nie będzie musiał zawierać warunków i uzgodnień ustalonych z osobami odpowiedzialnymi za sieci infrastruktury technicznej oraz z zarządcami dróg gminnych i powiatowych. Zmieni się także termin, w którym można wezwać inwestora do uzupełnienia ewentualnych braków formalnych w złożonych w urzędzie gminy wniosków lub zgłoszeń – będzie on wynosił czternaście dni. Do rozpoczęcia prac budowlanych wystarczy nam decyzja podlegająca wykonaniu, nie trzeba już czekać na decyzję ostateczną, co oczywiście umożliwia szybsze postawienie budynku. Ułatwieniem będzie również brak konieczności zgłoszenia planowanego terminu rozpoczęcia prac, które do tej pory obowiązywało wszystkich inwestorów. Od początku roku 2014 także rejestr zgłoszeń ma być zmieniony – będzie on dostępny na stronie internetowej BIP.

Zobacz też:  Prawo budowlane - serwis poradniczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

budowa, budynek, wiosna Fot. Fotolia
budowa, budynek, wiosna Fot. Fotolia

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama