reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Zakup nieruchomości z licytacji komorniczej

Kupując nieruchomość na licytacji komorniczej możemy nabyć mieszkanie, dom lub ziemię w atrakcyjnej cenie. Zobacz, kto może wziąć udział w licytacji komorniczej? Jak wystawia sieę nieruchomość na sprzedaż oraz jak zapłacić za wygraną aukcję?

Zakup nieruchomości w atrakcyjnej cenie

Licytacje komornicze stwarzają możliwość nabycia nieruchomość w atrakcyjnej cenie, jednak  z uwagi na gąszcz towarzyszących im przepisów, niewiele osób decyduje się na taką formę zakupu. Proces ten, wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowany, szczególnie gdy przyswoimy sobie kilka rządzących nim reguł.

Kto może brać udział w licytacji komorniczej?

W licytacji może uczestniczyć praktycznie każdy, kto spełni wymagania wskazane w Kodeksie Postępowania Cywilnego, czyli wpłaci rękojmię w wysokości 1/10 sumy oszacowania. Przepisy dotyczące egzekucji gruntów wskazują jednak na pewne wyłączenia. W licytacji nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby, których obecność na licytacji ma charakter urzędowy.

Warto również wiedzieć, że egzekucja z nieruchomości regulowana jest przez przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego, Art. 921-1040. Jak każda egzekucja, jest wynikiem wydania przez sąd tytułu do tej egzekucji, na przykład w formie nakazu zapłaty bądź wyroku z tytułu nieuregulowania przez dłużnika zobowiązań. Ogłoszenie o licytacji powinno być upublicznione 2 tygodnie przed terminem, w budynku sądowym, lokalu gminy oraz w lokalnym dzienniku, wydawanym w danej miejscowości.

Jak wystawić nieruchomość na sprzedaż?

Aby wystawić nieruchomość na sprzedaż, komornik musi na początku oszacować jej wartość. Cenę wywoławczą na pierwszej licytacji stanowi trzy czwarte sumy oszacowania (75%). Jeżeli podczas aukcji nie znajdzie się chętny na nieruchomość, podczas jej drugiej części ceną wywołania jest dwie trzecie sumy oszacowania. Jeśli i tym razem nikt nie będzie chciał nabyć danej nieruchomości, egzekucja z tej nieruchomości jest umarzana i może być ponownie wszczęta dopiero po upływie roku.

Niechęć do udziału w licytacjach wynika nie tylko z obawy przed procedurami towarzyszącymi nabywaniu nieruchomości, ale również przed problemami związanymi z ewentualnym udokumentowaniem pełnego prawa własności do niej. Nabycie nieruchomości w drodze licytacji jest nabyciem pierwotnym,  dlatego nie powinniśmy się martwić o obciążenia hipoteczne. Nie trzeba obawiać się wad prawnych dotyczących własności, gdyż z kwot odzyskanych z licytacji danej nieruchomości, wierzyciele hipoteczni są spłacani w pierwszej kolejności – przekonuje  Wojciech Głodny, Dyrektor Operacyjny w Pragma Collect sp. z o.o.

Sprawdź numer księgi wieczystej licytowanej nieruchomości!

Jeżeli chcemy mieć pewność, że licytowana nieruchomość stanie się naszą własnością, warto w obwieszczeniu o licytacji sprawdzić numer księgi wieczystej lub numery działek, które są przedmiotem licytacji. Dowiemy się wówczas, czy dla danej nieruchomości została ustanowiona służebność osobista, ograniczająca  pełne prawo własności do niej.  Zakup nieruchomości to inwestycja na lata, dlatego dla zainteresowanych przewidziano możliwość jej wcześniejszego obejrzenia. W obwieszczeniu o licytacji danej nieruchomości znajdziemy informację, w jakim terminie można ją oglądać.  Potencjalny nabywca może również zajrzeć do operatu szacunkowego, będącego dokumentem urzędowym, sporządzonym przez rzeczoznawcę, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na temat wartości danej nieruchomości. Dobrze jest z tej możliwości skorzystać, gdyż ekspert może dostrzec więcej ewentualnych wad niż my sami, a po wygranej aukcji, nie będziemy już mogli zgłosić reklamacji lub domagać się obniżenia ceny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

umowa, dom, nieruchomości Fot. Fotolia
umowa, dom, nieruchomości Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama