reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakłócanie ciszy nocnej – co nam grozi? Przepisy

Zakłócanie ciszy nocnej – co nam grozi? Przepisy

Co nam grozi za zakłócanie ciszy nocnej? Czy hałasując po godzinie 22:00 możemy przysporzyć sobie kłopotów? Jakie czekają nas konsekwencje? Jak wygląda zakłócanie ciszy na osiedlu mieszkaniowym, a jak na osiedlu domków jednorodzinnych? Czy możemy hałasować przed godziną 22:00? Zobacz poradnik.

Głośne imprezy, głośne słuchanie muzyki oraz inne hałasy po godz: 22:00 mogą przysporzyć nam sporo kłopotów. Cisza nocna trwa od godziny 22:00 do 6:00 rano. W tym czasie nie wolno nam zachowywać się w sposób hałaśliwy, który mógłby zakłócić spokój np. naszym sąsiadom, w innym wypadku możemy spodziewać się tego, że poniesiemy tego konsekwencje. Zakłócanie porządku ciszy nocnej jest łamaniem prawa i jest karane grzywną w wysokości 200 zł. W sytuacji, kiedy nie będziemy stosować się do zachowania ciszy w godzinach 6:00–22:00, poza grzywną możemy mieć także problemy z administracją budynku, możemy też trafić do sądu za zakłócanie ciszy nocnej. Możemy też narazić się naszym sąsiadom, którzy mogą zwyczajnie zadzwonić na policję.

Zakłócanie ciszy nocnej na osiedlu domków jednorodzinnych

Jeśli będziemy zakłócać ciszę nocną na osiedlu domów jednorodzinnych na pewno narazimy się naszym sąsiadom, którzy mogą wezwać na osiedle policję. Policja ma prawo do upomnienia hałasujących o zachowanie spokoju i ciszy. Policja nie ma prawa zatrzymać nas za zakłócanie ciszy nocnej o ile ma możliwość ustalenie tożsamości osób zakłócających ciszę nocną.

W najgorszym przypadku sprawa o zakłócanie ciszy nocnej może trafić do sądu. Jeśli zakłócanie ciszy na charakter ciągły, sprawa może trafić do sądu, może być też podstawą do potyczek cywilnoprawnych sąsiadów. Za zakłócenie ciszy nocnej we wspólnocie mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej można być wykluczonym z członkowstwa we wspólnocie (lub spółdzielni), a także zmuszonym do sprzedaży posiadanej nieruchomości. Działania takie mogą nastąpić jedynie poprzez drogę sądową.

Hałaśliwy sąsiad może zostać ukarany w ten sposób, jedynie poprzez uprawnionego oskarżyciela, którym może być Policja lub Prokuratura. Natomiast do sądu cywilnego ze wskazaniem powództwa może wystąpić każdy.

A czy można hałasować przed godziną 22:00?

Ogólnie przyjęło się, że przed godziną 22:00 możemy wykonywać remonty, słuchać muzyki czy organizować imprezy. Oczywiście wszystko ma swoje granice, dlatego też powinniśmy zawsze mieć na uwadze to, aby nie narazić się swoim sąsiadom. W takich sytuacjach, kiedy wiemy, że danego dnia np. będziemy zapraszać znajomych i może być dość głośno lub planujemy remont – uprzedźmy o tym sąsiadów wcześniej, na pewno w ten sposób okażą nam więcej zrozumienia.

Zobacz także: Kto powinien odśnieżać chodnik wokół budynku?

Zobacz także:  Jak segregować śmieci?

Zobacz także:  Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama