reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Gdy otrzymaliśmy w drodze spadku nieruchomość na przykład po dziadkach i zastanawiamy się nad jej sprzedażą, powinniśmy wiedzieć, jakie formalności na nas czekają oraz jak wygląda sprawa podatku od tego typu nieruchomości. Czy w ogóle będziemy zmuszeni zapłacić podatek? Jeśli tak, to jak wysoka jest to kwota? Jakie formalności musimy załatwić aby sprzedać nieruchomość nabytą w drodze spadku?

Często zdarza się tak, że otrzymujemy w drodze spadku nieruchomość, którą wolimy sprzedać niż utrzymywać na własny koszt. Z reguły nie wiemy jednak z jakimi formalnościami wiąże się sprzedaż tego typu nieruchomości, choć przeważnie zdajemy sobie sprawę z konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Nieruchomość nabyta w drodze spadku

Jeśli nieruchomość została nabyta w drodze spadku, nie jesteśmy zobowiązani do uiszczenia podatku PIT od jej sprzedaży, nawet jeśli sprzedajemy ją tuż po otrzymaniu  spadku. Oczywiście zapis ten dotyczy tylko nieruchomości, którą nabyliśmy drogą spadku w całości. W sytuacji gdy tylko część nieruchomości jest otrzymana w spadku lub darowizny a część została nabyta w inny sposób, za tę drugą część będziemy musieli zapłacić podatek od dochodowy od sprzedaży nieruchomości.

Opodatkowanie nieruchomości

Podstawowym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości jest podatek wynoszący 10% przychodu. Wartość ta to wartość zryczałtowana. Często jednak największego problemu nie stanowi wysokość podatku a określenie wartości przychodu ze sprzedaży. Przychód należy ustalić na podstawie ceny zawartej w umowie sprzedaży z zastrzeżeniem, że ta cena nie powinna być różna niż wartość rynkowa danej nieruchomości. Przychód to nic innego jak właśnie koszt określony w umowie pomniejszony o koszty związane ze sprzedażą to znaczy na przykład opłaty wniesione do biura obrotu nieruchomościami, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych czy koszt prowizji dla pośrednika sprzedaży. Co ważne podatek ten powinniśmy zapłacić bez wezwania w przeciągu 14 dni od sprzedaży nieruchomości. Płatność należy zrealizować w formie przelewu na rachunek urzędu skarbowego, do którego przynależymy.

Najistotniejsze jest, że konieczność zapłacenia podatku od sprzedaży nieruchomości obowiązuje nas tylko wówczas, gdy sprzedaż następuje po mniej niż 5 latach od jej nabycia. Dosłownie mówiąc – jeśli sprzedajemy dom wcześniej niż po 5 latach od jego kupna, musimy zapłacić podatek. Kluczowe jest aby 5 lat liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nabyliśmy nieruchomość.

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku pierwotnym – na co zwrócić uwagę?

Zobacz także: Home staging: sprzedaż mieszkania z zyskiem – jak tego dokonać?

Zobacz także: Umowa z agencją a sprzedaż nieruchomości

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

nieruchomości Fot. Fotolia
nieruchomości Fot. Fotolia

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama