reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Odpowiedzialność karna w budownictwie

Odpowiedzialność karna w budownictwie

Potrzeba wsparcia prawa administracyjnego, prawem karnym pojawiła się aby zaostrzyć sankcje za popełnienie samowoli budowlanych (art. 48 i 50) w wyniku słabej egzekucji administracyjnej. Zostało to ujęte w zapisie art. 90 Ustawy „Prawo Budowlane”, gdzie przewiduje to nałożenie kary do 2 lat pozbawiania wolności lub nałożenia grzywny na osoby, które wykonują prace a przy tym łamią przepisy.

Sankcje karne

Ogólnie przyjęło się, że odpowiedzialność za prowadzone prace spoczywa na inwestorze. Należy jednak pamiętać, że jest jeszcze kierownik budowy (o ile występuje w procesie budowlanym), który może kierować budową mając świadomość, że jest to „samowola budowlana” lub prowadzenie prac w sposób niezgodny przepisami. Zakłada się, że kierownik powinien mieć tego świadomość z racji swojego wykształcenia i posiadanych uprawnień budowlanych, a także posiadanej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Kierownik budowy powinien wiedzieć, jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia budowy oraz jak prowadzić inwestycje w sposób legalny. Tyczy się to nie tylko całego procesu budowlanego ale i poszczególnych robót budowlanych. Kierownik budowy wie, które z prac wymagają pozwolenie na budowę oraz które prace można wykonywać jedynie na podstawie zgłoszenia. Kierownik budowy powinien móc umiejętnie ocenić dopuszczalność wykonywanych robót w sposób, który odbiega od warunków pozwolenia na budowę oraz ogólnie przyjętych przepisów technicznych.

Taką samą wiedzę powinien posiadać też Inspektor nadzoru inwestorskiego oraz kierownik robót.

Wg art. 50 do odpowiedzialności może być też pociągnięty projektant, do którego zadań należy nadzór autorski na budowie, która realizowana jest zgodnie z opracowanym projektem.

Do odpowiedzialności karnej może być również pociągnięty wykonawca robót budowlanych. Jeśli świadczy on usługi na rzecz osoby łamiącej prawo, sam również podlega karze za pomoc w popełnieniu przestępstwa.

Tak szeroki zakres odpowiedzialności uczestników procesu budowlanego wynika stąd, że ograniczenie odpowiedzialności karnej wyłącznie do inwestora spowodowałoby w wielu przypadkach pociągnięcie do odpowiedzialności tylko inwestora, w efekcie reszta uczestników procesu budowlanego pozostała by bezkarna.

Inny przepis karny ustawy „Prawo Budowlane” art.91 mówi o tym, że wszystkie osoby, które udaremniają czynności właściwych organów podlegają karze. Oznacza to, że np. poprzez swoje zachowanie  uniemożliwiają wykonanie zamierzonych czynności, których wykonanie w innym czasie  nie będzie miało tego samego skutku.

Przepis ten dotyczy także osób, które nie posiadają niezbędnych uprawnień budowlanych a mimo to, wykonują samodzielne funkcje techniczne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Projekt ogrodu. Fot. Fotolia
Projekt ogrodu. Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Plantronics

Plantronics jest pionierem technologii audio i liderem rynku rozwiązań komunikacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama