REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Justyna Hek
nieruchomości, budowa Fot. Fotolia
nieruchomości, budowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

REKLAMA

Jeśli decydujemy się na zakup domu  lub mieszkania od dewelopera, nie mamy bezpośredniego wpływu na rodzaj materiałów użytych do budowy budynku oraz ekipę pracują przy budowie. Tym samym nie jesteśmy w stanie skontrolować jakości materiałów użytych do budowy naszego przyszłego domu lub mieszkania. Jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to sprawdzenie jak wyglądają już oddane budynki stawiane przez tego dewelopera a także referencje głównych firm budowlanych zatrudnionych przy pracach nad interesującym nas osiedlem.

Kiedy możemy skontrolować jakość prac?

W zależności od tego, jak pracuje deweloper, możemy się spodziewać, że dom czy mieszkanie zobaczymy dopiero w dniu odbioru. Chociaż coraz częściej spotyka się firmy, które nie obawiają się kontroli ze strony kupujących i co jakiś czas organizują dni otwarte, na których możemy zobaczyć postęp prac budowlanych. W takiej sytuacji mamy możliwość zobaczenia placu budowy i skontrolowania na przykład w jakich warunkach są przechowywane materiały, co ma wpływ na ich jakość. Najważniejsze aby teren budowy był odpowiednio odgrodzony i opatrzony tablicą informującą o pracach budowlanych oraz o firmie, która je wykonuje.

Zobacz także:  Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Zobacz także:  Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Na co mamy wpływ podczas budowy?

Jedyne, na co tak naprawdę mamy wpływ, to miejsce ustawienia ścianek działowych w kupionym przez nas domu. Pamiętajmy jednak, że wówczas podczas odbioru nieruchomości musimy dokładnie skontrolować, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Jeśli wykryjemy jakieś nieprawidłowości, mamy prawo zgłosić to deweloperowi.

Jakość – co należy skontrolować?

Przede wszystkim sprawdźmy, jakie są wielkości poszczególnych pomieszczeń i czy są one wykonane zgodnie z projektem – do tego celu wystarczy nam miarka. Poza tym  za pomocą poziomicy możemy skontrolować równość ścian. Często gołym okiem widać – zwłaszcza w miejscu łączenia ścian i sufitu – czy ściana jest równa. Warto także otworzyć kilkakrotnie okna i drzwi. Jeśli stawiają opór, prawdopodobnie zostały źle osadzone. Dodatkowo w przypadku okien sprawdźmy je pod kątem zarysowań i wgnieceń – to jedyny moment, kiedy takie usterki możemy zgłosić deweloperowi. Skontrolujmy także sposób rozmieszczenia włączników, wyłączników i gniazdek – powinny znajdować się na tych samych wysokościach. Warto również zwrócić uwagę czy wylewka na podłodze nie jest popękana oraz czy wyjścia ciepłej i zimnej wody położone są na równej wysokości.

Jeśli chcemy bardzo dokładnie sprawdzić cały dom, poprośmy o pomoc fachowca, który za pomocą specjalistycznej aparatury zmierzy na przykład grubość ścian.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA