reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

Jeśli decydujemy się na zakup domu  lub mieszkania od dewelopera, nie mamy bezpośredniego wpływu na rodzaj materiałów użytych do budowy budynku oraz ekipę pracują przy budowie. Tym samym nie jesteśmy w stanie skontrolować jakości materiałów użytych do budowy naszego przyszłego domu lub mieszkania. Jedyne, na co możemy sobie pozwolić, to sprawdzenie jak wyglądają już oddane budynki stawiane przez tego dewelopera a także referencje głównych firm budowlanych zatrudnionych przy pracach nad interesującym nas osiedlem.

Kiedy możemy skontrolować jakość prac?

W zależności od tego, jak pracuje deweloper, możemy się spodziewać, że dom czy mieszkanie zobaczymy dopiero w dniu odbioru. Chociaż coraz częściej spotyka się firmy, które nie obawiają się kontroli ze strony kupujących i co jakiś czas organizują dni otwarte, na których możemy zobaczyć postęp prac budowlanych. W takiej sytuacji mamy możliwość zobaczenia placu budowy i skontrolowania na przykład w jakich warunkach są przechowywane materiały, co ma wpływ na ich jakość. Najważniejsze aby teren budowy był odpowiednio odgrodzony i opatrzony tablicą informującą o pracach budowlanych oraz o firmie, która je wykonuje.

Zobacz także:  Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Zobacz także:  Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Zobacz także:  Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Na co mamy wpływ podczas budowy?

Jedyne, na co tak naprawdę mamy wpływ, to miejsce ustawienia ścianek działowych w kupionym przez nas domu. Pamiętajmy jednak, że wówczas podczas odbioru nieruchomości musimy dokładnie skontrolować, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem. Jeśli wykryjemy jakieś nieprawidłowości, mamy prawo zgłosić to deweloperowi.

Jakość – co należy skontrolować?

Przede wszystkim sprawdźmy, jakie są wielkości poszczególnych pomieszczeń i czy są one wykonane zgodnie z projektem – do tego celu wystarczy nam miarka. Poza tym  za pomocą poziomicy możemy skontrolować równość ścian. Często gołym okiem widać – zwłaszcza w miejscu łączenia ścian i sufitu – czy ściana jest równa. Warto także otworzyć kilkakrotnie okna i drzwi. Jeśli stawiają opór, prawdopodobnie zostały źle osadzone. Dodatkowo w przypadku okien sprawdźmy je pod kątem zarysowań i wgnieceń – to jedyny moment, kiedy takie usterki możemy zgłosić deweloperowi. Skontrolujmy także sposób rozmieszczenia włączników, wyłączników i gniazdek – powinny znajdować się na tych samych wysokościach. Warto również zwrócić uwagę czy wylewka na podłodze nie jest popękana oraz czy wyjścia ciepłej i zimnej wody położone są na równej wysokości.

Jeśli chcemy bardzo dokładnie sprawdzić cały dom, poprośmy o pomoc fachowca, który za pomocą specjalistycznej aparatury zmierzy na przykład grubość ścian.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama