reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Premia kompensacyjna

Premia kompensacyjna

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną dla rekompensaty strat właścicieli budynków, jakie mogli oni ponieść w wyniku zasad odgórnego ustalania czynszów za wynajem lokali obowiązujących od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 roku. O premię może się starać właściciel nieruchomości, w której znajdował się przynajmniej jeden wynajmowany lokal lub jego spadkobierca, jeśli nabył budynek drogą spadku po 25 kwietnia 2005 roku.

Premia kompensacyjna przyznawana jest jednorazowo w stosunku do danego budynku mieszkalnego.

Na co można przeznaczyć premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna może być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Premia kompensacyjna zostaje przyznana wraz z premią remontową.

Zobacz także: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Zobacz także: Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej?

Wysokość premii kompensacyjnej jest liczona jako iloczyn wskaźnika kosztu przedsięwzięcia i kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej wynajmowanego lokalu za każdy rok, kiedy obowiązywały wymienione wcześniej zasady ustalania czynszów. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia wynosi mniej niż 0,5, wówczas aby obliczyć wysokość premii kompensacyjnej przyjmujemy, że jest on równy 0,5. Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,7, dlatego gdy przekracza on tę sumę, do obliczeń używamy wskaźnika równego 0,7.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama