REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Premia kompensacyjna

Justyna Hek
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
dom, nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną w celu rekompensaty strat jakie ponieśli właściciele budynków mieszkalnych ze względu na obowiązujące w latach 1994–2005 zasady ustalania czynszów za wynajem. Kto może się starać o premię kompensacyjną? Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej? Jakich dokumentów potrzebujemy aby złożyć wniosek o premię kompensacyjną?

REKLAMA

Premia kompensacyjna jest premią przyznawaną dla rekompensaty strat właścicieli budynków, jakie mogli oni ponieść w wyniku zasad odgórnego ustalania czynszów za wynajem lokali obowiązujących od 12 listopada 1994 do 25 kwietnia 2005 roku. O premię może się starać właściciel nieruchomości, w której znajdował się przynajmniej jeden wynajmowany lokal lub jego spadkobierca, jeśli nabył budynek drogą spadku po 25 kwietnia 2005 roku.

Premia kompensacyjna przyznawana jest jednorazowo w stosunku do danego budynku mieszkalnego.

Na co można przeznaczyć premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna może być przeznaczona na spłatę części kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Premia kompensacyjna zostaje przyznana wraz z premią remontową.

Zobacz także: Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Lekaro, Sita Polska i MPO – firmy, które będą odbierać śmieci w Warszawie od 2014 roku

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Jaka jest wysokość premii kompensacyjnej?

Wysokość premii kompensacyjnej jest liczona jako iloczyn wskaźnika kosztu przedsięwzięcia i kwoty wynoszącej 2% wskaźnika przeliczeniowego na każdy 1 m2 powierzchni użytkowej wynajmowanego lokalu za każdy rok, kiedy obowiązywały wymienione wcześniej zasady ustalania czynszów. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia wynosi mniej niż 0,5, wówczas aby obliczyć wysokość premii kompensacyjnej przyjmujemy, że jest on równy 0,5. Wskaźnik ten nie może być wyższy niż 0,7, dlatego gdy przekracza on tę sumę, do obliczeń używamy wskaźnika równego 0,7.


Kto przyznaje premię kompensacyjną?

Premia kompensacyjna jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wobec tego odpowiedni wniosek o premię należy złożyć do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem banku, który przyznał nam kredyt na realizację inwestycji.

Wniosek o premię kompensacyjną

Prawidłowo wypełniony wniosek o premię kompensacyjną powinien zawierać informacje o budynku mieszkalnym, na remont jakiego zaciągnęliśmy kredyt, dane osobowe inwestora w tym PESEL a także informacje na temat wynajmowanych w danym czasie lokali, takie jak ich powierzchnia i okres na jaki były one wynajmowane w podanym wcześniej przedziale czasowym. Do wniosku o premię należy również dołączyć kopie dokumentów potwierdzających te informacje. Kopie muszą być potwierdzone notarialnie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA