| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Premia remontowa – dofinansowanie na remont budynku

Premia remontowa to premia przyznawana wtedy, kiedy przedmiotem przedsięwzięcia remontowego jest budynek wielorodzinny. Czym dokładnie jest premia remontowa? Komu może zostać przyznana premia remontowa? Jakie warunki trzeba spełnić aby otrzymać premię? Jaka jest wysokość premii remontowej?

Premia remontowa jest to dofinansowanie przyznawane na remont budynków wielorodzinnych tylko w określonych przypadkach i tylko w określonej kwocie, o których mówi Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z dnia 21. listopada 2008 roku. Istotną kwestią jest fakt, że premia remontowa przysługuje na spłatę części kredytu zaciągniętego pod inwestycję.

Kto może się starać o premię remontową?

O premię remontową może się starać każda osoba fizyczna, spółdzielnia mieszkaniowa, towarzystwo budownictwo społecznego lub wspólnota mieszkaniowa z większościowym udziałem osób fizycznych. Podstawą do przyznania premii remontowej jest przedsięwzięcie remontowe podjęte wobec budynku wielorodzinnego, który zaczął być użytkowany przed 14 sierpnia 1961 roku. Aby potwierdzić, że budynek zaczął być użytkowany w podanym terminie, inwestor powinien złożyć dokument zaświadczający o możliwości korzystania z budynku albo pisemne oświadczenie potwierdzające jego użytkowanie.  

Zobacz także: Jak często należy przeprowadzać przegląd wind w budynkach wielorodzinnych?

Zobacz także: Obowiązki właścicieli lokali spółdzielni mieszkaniowej

Zobacz także: Liczba domowników ma wpływ na wysokość czynszu

W przypadku jakich remontów przysługuje nam premia?

Premia remontowa przysługuje tylko w przypadku niektórych inwestycji. Jeśli po remoncie nastąpi zmniejszenie zapotrzebowania rocznego na energię – na ogrzewanie mieszkań i wody użytkowej – o co najmniej 10% lub wskaźnik kosztu całego przedsięwzięcia nie przekroczy 0,70 i nie jest niższy niż 0,05, możemy się starać o premię remontową. W sytuacji gdy wskaźnik kosztu przedsięwzięcia remontowego stanowi więcej niż 0,3, zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię powinno wynieść co najmniej 25% aby mieć możliwość uzyskania premii. Jeśli już wcześniej inwestor korzystał z premii remontowej, przy drugim staraniu się o premię inwestycja musi powodować zmniejszenie się całorocznych kosztów co najmniej o 5%.

Jaki kredyt nie pozwoli nam starać się o premię?

Tylko w przypadku niektórych kredytów mamy prawo starać się o premię remontową. Gdy kredyt został zaciągnięty na remont lokali – z wyjątkiem wymiany okien lub remontu balkonów, na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku lub gdy kredyt ma finansować prace, na które zaciągnięto już wcześniej inny kredyt albo otrzymano pieniądze z Unii Europejskiej, wówczas nie możemy składać wniosku o premię remontową.

Wysokość premii remontowej

Wysokość premii remontowej stanowi 20% wykorzystanej kwoty kredytu zaciągniętego pod inwestycje, jednak nie może przekraczać 15% całego kosztu remontu. Wtedy gdy w remontowanym budynku znajdują się  nie tylko mieszkania, wówczas premię oblicza się na podstawie iloczynu wskaźnika udziału powierzchni użytkowej w lokalach mieszkalnych do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w danym budynku.

Premia remontowa jest przyznawana przez Bank Gospodarstwa Krajowego po złożeniu wniosku o przyznaniu premii w banku, w którym został zaciągnięty kredyt pod inwestycję.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »