reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Obowiązki wspólnoty mieszkaniowej wobec urzędu skarbowego

Wspólnota mieszkaniowa powinna się rozliczać z urzędem skarbowym danego miasta czy gminy. Do płacenia jakiego rodzaju podatków zobowiązana jest wspólnota mieszkaniowa? Czy wspólnotę mieszkaniową traktuje się jako pracodawcę? Kto ze wspólnoty mieszkaniowej odpowiada za uregulowanie kwestii finansowych związanych z urzędem skarbowym?

Podatek dochodowy od osób prawnych

Do końca 2006 roku wspólnoty mieszkaniowe były zwolnione z obowiązku płacenia podatku dochodowego, jednak od stycznia 2007 roku zostało dokładnie określone jakie dochody nadal będą zwolnione z podatku, a za jakie trzeba będzie zapłacić odpowiedni podatek. Podatek należy zapłacić od: dochodów, które zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeśli nie zostaną wykorzystane na tę gospodarkę i dochodów, które pochodzą z innej działalności – nie z gospodarowania zasobami. Do tych drugich można zaliczyć na przykład wynajem pomieszczeń, jeśli są odrębną własnością spółdzielni mieszkaniowej, dzierżawę gruntów należących do spółdzielni, wynajem elewacji budynków, opłaty za udostępnienie instalacji lub śmietników, które są własnością wspólnoty oraz odsetki z lokat bankowych.

Podatek od nieruchomości

Opłacenie podatku od nieruchomości nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych, wspólnota mieszkaniowa nie jest również uznawana za podatnika. Podatek od nieruchomości w przypadku wspólnot powinni opłacać mieszkańcy nieruchomości. Wówczas wysokość podatku określa się  wyliczając stosunek powierzchni użytkowej danego lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Jeśli wspólnota mieszkaniowa dokupi działki do zagospodarowania, podatek od nowo nabytych działek będą płacić mieszkańcy. Tylko w sytuacji, gdy zakupiony grunt byłby odrębną własnością wspólnoty, to wspólnota jest odpowiedzialna za płacenie podatku od nieruchomości.

Zobacz także:  Wspólnota mieszkaniowa – ocieplanie budynku. Poradnik

Zobacz także:  Prawne uwarunkowania sprawowania zarządu nieruchomością wspólną

Zobacz także:  Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama