reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Przeniesienie własności mieszkania z wspólnego na własność (do majątku osobistego)

Przeniesienie własności mieszkania z wspólnego na własność (do majątku osobistego)

Co zrobić jeśli chcielibyśmy przenieść mieszkanie z majątku wspólnego – ze współmałżonkiem na własność – do majątku osobistego? Czy takie przeniesienie w ogóle jest możliwe w trakcie trwania wspólności majątkowej? Jakich formalności należy dopełnić aby dokonać przeniesienia własności nieruchomości?

Zapisz się na nasz newsletter

Przeniesienie własności, o którym mowa, dotyczy przeniesienia z własności wspólnej obojga małżonków do własności osobistej jednego z nich jeszcze w trakcie trwania wspólności majątkowej – czyli w czasie małżeństwa.

Małżeńska wspólność majątkowa

Małżeńska wspólność majątkowa jest ustrojem majątkowym, w którym przedmioty nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego stanowią majątek wspólny obojga. Wspólność ta powstaje w momencie wstąpienia w związek małżeński, chyba że strony zadecydują inaczej – podpiszą małżeńską umowę majątkową. Wspólność majątkowa to współwłasność łączna bezudziałowa, ze względu na niemożność zarządzania całościowo majątkiem w trakcie jej trwania.

Trzy masy majątkowe

Po zawarciu związku małżeńskiego mamy do czynienia z trzema masami majątkowymi – majątkiem wspólnym obojga małżonków, czyli wspólnością majątkową i dwoma majątkami osobistymi. Do majątku wspólnego zaliczamy wszystkie ruchomości i nieruchomości nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego przez oboje lub jednego z małżonków. Dodatkowo za majątek wspólny uznaje się wynagrodzenie otrzymywane za pracę i pieniądze z funduszów emerytalnych. Tak zwany zwykły zarząd majątkiem wspólnym może sprawować każde z małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej, jedynie niektóre sytuacje będą wymagały zgody obojga małżonków – na przykład sprzedaż nieruchomości. Za majątek osobisty uznajemy to, co małżonkowie nabyli przed okresem trwania związku małżeńskiego oraz wszystkie elementy, które nawet po zawarciu związku małżeńskiego były przekazane darowizną, spadkiem lub przez dziedziczenie tylko jednemu z małżonków. Majątkiem osobistym każdy z małżonków może zarządzać bez zgody drugiego z nich.

Przeniesienie własności

Przeniesienie własności ze wspólności majątkowej na majątek osobisty jednego z małżonków jest możliwe, ale tylko wtedy gdy oboje wyrażą na to zgodę. Przeniesienia własności możemy dokonać w trakcie trwania wspólności majątkowej poprzez akt darowizny czy sprzedaży. Najłatwiejszą formą jest właśnie przekazanie majątku ze wspólności na majątek osobisty aktem darowizny. Wówczas nie będziemy zobowiązani do zapłacenia podatku, wystarczy tylko zgłoszenie do urzędu skarbowego. Poprzez akt darowizny majątek staje się majątkiem osobistym jednego ze współmałżonków i może on zarządzać nim bez zgody drugiego z nich.

Zobacz także: Księga wieczysta – Vademecum

Zobacz także:  Hipoteka bankowa- szczególny rodzaj hipoteki

Zobacz także: Jak uzyskać odpis dokumentów sądowych?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama