reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Nielegalny wynajem mieszkania – konsekwencje i kary

Ze względu na wysokość czynszu i możliwość dodatkowych nieopodatkowanych dochodów często decydujemy się na wynajem mieszkania nie zgłaszając tego faktu do urzędu skarbowego. Jakie konsekwencje grożą nam w sytuacji nielegalnego wynajmu mieszkania? Z jakimi karami należy się liczyć? Kto i ile zapłaci za nielegalny wynajem?

Kontrola wynajmujących

Każdy wynajmujący nielegalnie mieszkanie musi się liczyć z kontrolą ze strony urzędów skarbowych i specjalnie wyznaczonych do tego organów kontroli skarbowej. Każdy z takich organów kontroli ma prawo weryfikować podawane przez nas dane w różnych miejscach. Jeśli ktoś z kontrolujących przypuszcza, że posiadamy dochody, których nie wykazujemy w urzędzie skarbowym, może poprosić o złożenie oświadczenia o stanie majątkowym na dany dzień. Wówczas podanie nieprawidłowych danych grozi nawet odpowiedzialnością karną – procesem za fałszywe zeznania.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Wykroczenie skarbowe i przestępstwo skarbowe

Jeśli zostanie dowiedzione, że wynajmowaliśmy nielegalnie mieszkanie i otrzymywaliśmy z tego tytułu dochody, od których nie odprowadzaliśmy podatku, będziemy mieli do czynienia z przestępstwem lub wykroczeniem skarbowym. Przestępstwo skarbowe popełnione zostało gdy w trakcie wynajmu kwota podatku, jaką powinniśmy odprowadzić do urzędu wyniosła więcej niż pięciokrotne minimalne wynagrodzenie – jest to kwota ponad sześciu tysięcy. Wówczas grozi nam kara grzywny, więzienia lub obie kary łącznie. Kara grzywny może wynieść nawet 720 stawek dziennych – w sytuacji gdy nielegalny dochód ogółem nie przekroczył 255 200 zł. Kary więzienia albo grzywny i więzienia stosuje się w przypadku kiedy kwota narażona na uszczuplenie podatku jest bardzo wysoka. Stawkę dzienną naliczeń sąd w zależności od dochodów, warunków osobistych i rodzinnych wynajmującego. Nie może być ona niższa niż 1/30 miesięcznych minimalnych dochodów ani przekroczyć ich 400-krotności. Najniższa stawka dzienna to niecałe 50 zł.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama