REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Justyna Hek
Budynek. Fot. Fotolia
Budynek. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zanim przystąpimy do zakupu domu jednorodzinnego czy to od dewelopera, czy od osoby prywatnej, warto najpierw rozejrzeć się po okolicy, w której stoi. Krytyczne spojrzenie na okolicę może pozwolić nam uniknąć niepotrzebnych problemów. Na co zwracać uwagę oglądając okolicę domu do kupienia? Kiedy rozpocząć starania o kredyt?

Kredyt – kiedy rozpocząć starania?

Jeśli chcemy kupić dom jednorodzinny od dewelopera, o kredyt powinniśmy się zacząć starać tuż po zawarciu umowy rezerwacyjnej. W sytuacji gdy nie decydujemy się na podpisanie takiej umowy, warto w banku przedstawić prospekt informacyjny, który został stworzony dla nas przez dewelopera. Wówczas bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową i uzyskamy promesę kredytu. Dopiero po otrzymaniu promesy możemy zawrzeć umowę deweloperską – pamiętajmy, że taka umowa będzie później podstawą do wypłaty całości kredytu.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy oglądaniu okolicy?

Najlepiej wybrać się na spacer po okolicy domu, który nas zainteresował. Warto sprawdzić, jak daleko jest do komunikacji miejskiej i jak wygląda dojazd do naszej pracy, szkoły dziecka czy przedszkola. Przy bardzo dużej odległości od tych punktów, możemy być skazani na długotrwałe podróżowanie po mieście. Istotne jest również jak bardzo zatłoczone drogi biegną do wymienionych wcześniej miejsc – jeśli zdecydujemy się na dojeżdżanie autem, trzeba wziąć to pod uwagę aby nie tkwić codziennie w kilkukilometrowych korkach. Ważna będzie również najbliższa okolica. Zwróćmy uwagę czy w pobliżu nieruchomości, którą chcemy kupić istnieją parki, jeziora czy rzeka i w jakim są stanie. Skontrolujmy jak daleko od naszego przyszłego domu znajdują się na przykład wysypiska śmieci lub duże firmy produkcyjne – ich obecność w niedalekiej odległości może być uciążliwa.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Jeśli odwiedzona przez nas okolica wydaje nam się idealną do zamieszkania, pamiętajmy, że piękny las czy łąka obok domu mogą za kilka lat zamienić się w wielkie osiedle domków lub centrum handlowe. Właśnie dlatego warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego – te dwa dokumenty określają, jak w przyszłości będzie wyglądał interesujący nas teren. Plan jest prawem miejscowym i na jego wygląd nie mamy wpływu. Jeśli w planie zagospodarowania obok naszego przyszłego domu ma powstać kolejne osiedle, prawdopodobnie tak się stanie. Studium uwarunkowań natomiast ma pokazywać obecny stan i kierunki przekształceń zabudowań w danej gminie.

Zarówno plan zagospodarowania przestrzennego, jak i studium uwarunkowań możemy znaleźć na stronach internetowych urzędu gminy albo wojewody.

Zobacz także:  Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

Zobacz także:  Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

REKLAMA

Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

REKLAMA