reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu mieszkania (nieruchomości)

Prawo pierwokupu to prawo określające kto ma pierwszeństwo kupna nieruchomości przed innymi potencjalnymi klientami. Kiedy mamy prawo do pierwokupu mieszkania? Jakich formalności związanych z pierwokupem należy dopełnić? Czy prawo pierwokupu można scedować? Na jakiej podstawie określa się prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu – definicja

Prawo pierwokupu to prawo do pierwszeństwa kupna danej rzeczy czy nieruchomości zastrzeżone w ustawie lub czynności prawnej. Prawo pierwokupu może dotyczyć całej nieruchomości albo jej części. W sytuacji gdy osoba uprawiona do pierwokupu nie dokona wykupu nieruchomości, sprzedający ma prawo sprzedać ją osobie trzeciej. Jest to jednak możliwe tylko w takim przypadku. Wówczas z osobą trzecią  podpisana zostaje umowa o przeniesieniu własności, nie zaś umowa warunkowa.

Prawo pierwokupu nie jest tym samym czym prawo pierwszeństwa – prawo pierwszeństwa ma zastosowanie w sytuacji, gdy istnieje zamiar nabycia danej nieruchomości, natomiast prawo pierwokupu realizuje się po zawarciu umowy sprzedaży.

Ustawowe a umowne prawo pierwokupu

Ustawowe prawo pierwokupu określone jest w konkretnym przepisie szczegółowym aktu prawnego, natomiast umowne prawo pierwokupu może być ustanowione w przypadku umowy najmu, dzierżawy lub sprzedaży. Każda osoba fizyczna albo prawna ma możliwość posiadania prawa pierwokupu. Dodatkowo warto pamiętać, że prawo pierwokupu może uprawniać kilka osób jednocześnie do zakupu danej nieruchomości. Wówczas, jeśli nie wszyscy chcą z tego prawa skorzystać, pozostali nadal mogą je wykonać.

Należy pamiętać, że prawo pierwokupu jest prawem niezbywalnym i niepodzielnym – nie możemy  takiego prawa sprzedać, podarować itp.

Odpowiedzialność sprzedawcy w prawie pierwokupu

Sprzedawca ma obowiązek zawiadomić osobę upoważnioną do pierwokupu tuż po zawarciu umowy sprzedaży z osobą trzecią. Umowa pierwokupu zakłada ile czasu przysługuje osobie upoważnionej do wykupienia nieruchomości – jeśli jest to termin ustawowy, wynosi on miesiąc. W sytuacji gdy sprzedawca sprzeda nieruchomość z prawem do pierwokupu bezwarunkowo osobie trzeciej lub poda uprawnionemu nieprawdziwe informacje związane ze sprzedażą, zostanie obciążony karą za poniesioną szkodę.

Kiedy sprzedaż bezwarunkowa jest nieważna?

Sprzedaż bezwarunkową uznaje się za nieważną tylko w sytuacji gdy prawo pierwokupu przyznawane jest na podstawie ustawy: samorządowi terytorialnemu, współwłaścicielowi bądź dzierżawcy nieruchomości lub Skarbowi Państwa.

Zobacz także: Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zobacz także: Zakup domu od dewelopera – na co zwracać uwagę. Poradnik

Zobacz także: Ustawa deweloperska a ochrona praw nabywców

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

pracujwunii.pl

Ekspert w dziedzinie poszukiwania pracy i zatrudnienia za granicą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama