reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy dom w zabudowie bliźniaczej warto się zastanowić, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego rodzaju domu. Jakie elementy mogą mieć wpływ na komfort życia w bliźniaku? Jak rozpoznać dobrze wykonany projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?

Zabudowa bliźniacza – definicja

Zabudowa bliźniacza to połączenie dwóch budynków jedną ścianą prowadzącą przez ich środek – trzy pozostałe ściany są wówczas usytuowane niezależnie. Bliźniaki tym różnią się od popularnych domów szeregowych, że posiadają połączenie między częścią wejściową a ogrodem umiejscowionym na tyłach posesji. W zabudowie szeregowej do ogrodu można się dostać tylko przechodząc przez dom, ze względu połączenie domów stojących obok siebie obiema ścianami bocznymi.

Jak rozpoznać dobry projekt bliźniaka?

Najważniejszym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy analizowaniu projektu domu w zabudowie bliźniaczej jest ściana łącząca nasz dom z domem sąsiada. W zależności od tego, z czego ma być wykonana projektowana ściana oddzielająca, powinna mieć ona odpowiednią grubość. W przypadku ściany z żelbetu – co najmniej 18 cm, w przypadku ściany murowanej – nie mniej niż 24 cm. Najwygodniejszym rozwiązaniem dla przyszłych mieszkańców będzie ściana podwójna, niezależna oddzielona tylko szczeliną dylatacyjną, w której znajdzie się wełna mineralna. Dzięki temu osiągniemy lepsze wyciszenie. Przez ścianę oddzielającą nie powinny przebiegać żadne przewody, nie należy także opierać na niej stropów – najlepszy w takim wypadku jest równoległy układ belek stropowych. Zarówno belki, jak i przewody wpływają na izolację akustyczną i mają istotne znaczenie na wypadek pożaru. Zwróćmy także uwagę na umiejscowienie tarasów czy balkonów – jeśli przylegają do siebie, ważne żeby były oddzielone ściankami zapewniającymi spokój i prywatność. Najlepiej gdy tarasy znajdują się na zewnętrznych ścianach domów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama