Wszystkim właścicielom mieszkań zależy na tym, żeby najem był dla nich opłacalny i przede wszystkim bezpieczny. Cały proces musi być dobrze zaplanowany, a lokatorzy również muszą czuć się pewnie.
reklama
reklama
- Przygotuj mieszkanie
Mieszkanie do wynajmu musi być właściwie przygotowane. Meble, podstawowe sprzęty AGD – to minimum. Wynajmujący, którym zależy na długoterminowym wynajmie, zwykle spodziewają się, że nowi lokatorzy chcą samodzielnie wybrać niektóre meble.
Wynajmujący zwykle tną koszty – zwłaszcza jeśli wynajmują studentom. Im wyższy standard, tym większy zysk, dlatego warto uznać, że remont zniszczonej kawalerki to inwestycja, która zaprocentuje. Oczywiście warto posiłkować się tutaj logiką przy ustalaniu standardu, chociaż ten „studencki” czasami jest rozumiany niewłaściwie.
Bezpieczne instalacje i odremontowane mieszkanie to podstawy. Najlepiej jednak skupić się na dobrych, ale tanich materiałach i przygotować uniwersalne mieszkanie, bez ścisłego dopasowania do własnego gustu. Mimo wszystko ekskluzywne mieszkania, o wysokim standardzie, mają zdecydowanie mniejszą grupę docelową, więc trudniej je wynająć.
- Oszacuj właściwie koszt wynajmu
By określić właściwie koszt najmu należy skorzystać z usług rzeczoznawcy lub przeprowadzić samodzielną wycenę. W tym celu trzeba przeanalizować ceny podobnych mieszkań w całym mieście, a następnie w okolicy. Oszacowanie kosztów utrzymania mieszkania i zysk w skali roku pozwoli na zaplanowanie całej inwestycji.
Cena wynika również z punktu pierwszego, czyli ze stanu i przygotowania mieszkania. Niektóre mieszkania w bloku ostatni remont przeżywały na początku lat 90., a ich ceny są zdecydowanie niedopasowane do standardu.
- Zadbaj o formalności
O dobrym zabezpieczeniu właściciela mieszkania świadczy jego podejście do formalności związanych z wynajmem. Podstawowa zasada brzmi: wszystko musi być na piśmie.
– Umowy ustne jeszcze ciągle się zdarzają. Na umowie najmu wpisana jest tylko miesięczny koszt wynajmu, a czynsz i opłaty za media uzgadniane są ustnie. Jeśli najemcy przestaną je płacić, właściciel nie ma punktu zaczepienia, chociaż ma prawo do roszczeń. Wynajmując, trzeba przewidzieć każdy scenariusz i zawsze zadbać o formalne zabezpieczenie – podkreśla Romuald Margol.
Wszystkie płatności, warunki wypowiedzenia i przeprowadzanie drobnych napraw muszą znaleźć się w pisemnej umowie najmu. Warto skorzystać z rady eksperta przed poszukiwaniami lokatorów – prawnik wskaże najważniejsze punkty umowy i wyjaśni prawa i obowiązki stron. Najem okazjonalny jest jeszcze mało popularny, ale to faktyczne zabezpieczenie interesów właścicieli mieszkań.