| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zakup pierwszego mieszkania to inwestycja na lata, dlatego też dokonując wyboru nieruchomości, powinniśmy dobrze się zastanowić jakiego mieszkania potrzebujemy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę kupując pierwsze mieszkanie.

Czasami już pierwsza oferta wydaje się być tą jedyną, na którą czekaliśmy od przysłowiowego „zawsze”. Bywa jednak i tak, że każda kolejna propozycja zdaje się mieć same wady i już na wstępie tracimy nadzieję, że kiedykolwiek staniemy się posiadaczami własnego M. Spokojnie – wybór mieszkania to inwestycja, na którą warto poświęcić nieco więcej czasu, ale dla której nie warto – tracić głowy. Wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nasze upragnione gniazdko okazało się tym, o którym zawsze marzyliśmy.

W jakim wielu należy pomyśleć o zakupie mieszkania?

W jakim wieku należy pomyśleć o przeprowadzce „na swoje”? To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, ale – jak pokazuje doświadczenie – swoje pierwsze mieszkanie kupujemy zwykle w wieku około 30 lat, a więc zazwyczaj po zakończeniu edukacji, znalezieniu stałego zatrudnienia, oraz uzyskaniu wystarczającej stabilizacji finansowej – mówi Piotr Kijanka, Dyrektor Działu Sprzedaży Wawel Service. Najczęściej zainteresowane zakupem mieszkania są młode małżeństwa, często z małym dzieckiem lub też z planami rodzicielskimi, choć zdarzają się i single. O zakupie pierwszego własnego M myśli również prawie 1/5 osób w wieku powyżej 35 lat oraz nieco większy odsetek osób w wieku nieprzekraczającym 25 lat. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz planów na najbliższe lata. Na co młodzi ludzie powinni zwrócić uwagę, planując zakup pierwszego mieszkania? Czy najważniejsza jest lokalizacja? Standard wykonania? A może cena?

Zakup mieszkania: z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć zanim zaczniemy przeglądać jakiekolwiek oferty jest ta, czy zamierzamy skorzystać z rynku pierwotnego czy wtórnego. Z pewnością obydwa sposoby mają swoje wady i zalety, wszystko zaś zależy od tego, czy nasza inwestycja ma być jedynie „chwilową poczekalnią” (np. na okres budowy własnego domu), czy raczej „przystanią” na dłużej. Jeżeli bowiem zamierzamy spędzić w naszym mieszkanku najbliższych kilka czy kilkanaście lat, warto skorzystać z szerokiej oferty rynku pierwotnego. Co w ten sposób zyskujemy? Gwarancję, że mieszkanie jest wykonane w nowoczesnej technologii, z wykorzystaniem bezpiecznych materiałów, spełniających wymogi nie tylko polskich, ale często i światowych norm. W przypadku zakupienia nowego lokalu dochodzi również gwarancja oraz rękojmia na wykonanie mieszkania, za które odpowiada deweloper czy spółdzielnia. Rynek pierwotny jest również doskonałą opcją dla osób, które chcą mieć własny wkład w aranżację wnętrza mieszkania.– tłumaczy Piotr Kijanka z Wawel Service.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »