REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Salon w kolorze mięty. Fot. Fotolia
Salon w kolorze mięty. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Rynek najmu rozkręca się na czas wakacji. Do największych ośrodków akademickich przyjeżdżają nowi studenci, a akademiki nie są dla nich jedynym rozwiązaniem. Oprócz tego od czerwca do października studenci zmieniają mieszkania, szukając niższych cen, lepszych lokalizacji – w tym okresie wybór jest przecież największy. Jak poruszać się w gąszczu ogłoszeń i bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Koszmary wynajmu?

Studenckich przygód z właścicielami mieszkań jest mnóstwo. Zwykle problemy dotyczą dodatkowych, zaskakujących opłat, kłótni o usterki i ich likwidację. Zdarza się też, że właściciele nie zgadzają się na wizyty gości, sprawdzają mieszkanie pod nieobecność lokatorów lub nagle wypowiadają umowę najmu. Wybór mieszkania nie jest łatwy, niektórym sytuacjom nie da się zapobiec, ale warto trzymać się kilku zasad, by uniknąć nieporozumień.               

Wybierz pewną ofertę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poszukiwanie mieszkania zwykle zaczyna się od najpopularniejszych portali. Zwracaj uwagę na treść ogłoszeń – to wizytówka wynajmującego. Szczegółowy opis mieszkania poparty zdjęciami jest zawsze bardziej wiarygodny. Jeśli właścicielowi zależy na pewnym wynajmie, na wstępie zaprezentuje mieszkanie ze wszystkimi zaletami, uwzględniając wady. Zdjęcia minimalizują zaskoczenie stanem lokalu.

Pytaj!

Już na etapie rozmowy telefonicznej lub maila warto zadać jak najwięcej pytań. Zapytaj od razu, czy miesięczny koszt najmu uwzględnia czynsz. Coraz częściej kwota podana w ogłoszeniu jest tylko podstawą, więc warto na początku rozwiać wątpliwości. Ważna jest też wysokość kaucji – zwykle to równowartość jednomiesięcznego czynszu, ale to zależy od stanu mieszkania. Kaucję można rozłożyć też na raty, więc dowiedz się, czy właściciel mieszania uwzględnia takie rozwiązanie.

Sprawdź mieszkanie!

REKLAMA

Przed podpisaniem umowy najmu, dokładnie sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Koniecznie trzeba sprawdzić ogrzewanie i sprzęty AGD, a ich stan i działanie należy wpisać w protokole zdawczo-odbiorczym. Ten dokument odgrywa bardzo ważną rolę, chociaż nie wszyscy pamiętają o sporządzeniu spisu sprzętów w mieszkaniu.

– Protokół zdawczo-odbiorczy jest sposobem na nieporozumienia w trakcie użytkowania lokalu. Wynajmujący i najemcy powinni przygotować go wspólnie, by faktycznie był zgodny z prawdą. Dzięki temu przy wyprowadzce można uniknąć kłótni o uszkodzenie np. lodówki. Nie brakuje takich problemów, więc warto eliminować je na starcie – radzi Romuald Margol z PolishProperty.eu

Wszystko na piśmie

Pisemna umowa najmu to jeszcze – wbrew pozorom – nie jest standard. Zdarzają się jeszcze przypadkowe dokumenty, bez szczegółów i wszystkich danych. W umowie muszą pojawić się daty wpłat i sposób ich przekazywania.

Umowa najmu jest najważniejszym dokumentem dla najemcy i wynajmującego. To podstawa wszelkich roszczeń. Musi zawierać wszystkie dane, opłaty, warunki wypowiedzenia i obowiązki stron. Najlepszym rozwiązaniem jest umowa na czas określony. Zawsze przestrzegam przed ustnymi ustaleniami, wszystko musi być na piśmie – wyjaśnia Romuald Margol.

Oprócz opłat warto też wpisać kto odpowiada za naprawę usterek i jak wygląda kwestia ewentualnych remontów.

Nie bój się pośrednika

Studenci zwykle unikają ofert z agencji nieruchomości w obawie przed prowizjami, ale koszty najczęściej ponosi właściciel mieszkania. Jeśli mieszkania szuka kilka osób, prowizję można podzielić – to zwykle wysokość jednomiesięcznego czynszu. Pośrednik to tak naprawdę gwarancja bezpieczeństwa dla wynajmujących i najemców. Warto przejrzeć oferty, a nawet zlecić wyszukanie odpowiedniego mieszkania właśnie agencji. Oferta pośrednika może okazać się tańsza i bezpieczna.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Zobacz także: Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA