reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Wynajem mieszkania. Na co zwracać uwagę. Poradnik

Podczas wynajmu mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Warto zapytać czy koszt najmu uwzględnia czynsz oraz jaka jest wysokość kaucji, która bardzo często zależy od stanu mieszkania. Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy? O co pytać wynajmującego. Zobacz poradnik.

Rynek najmu rozkręca się na czas wakacji. Do największych ośrodków akademickich przyjeżdżają nowi studenci, a akademiki nie są dla nich jedynym rozwiązaniem. Oprócz tego od czerwca do października studenci zmieniają mieszkania, szukając niższych cen, lepszych lokalizacji – w tym okresie wybór jest przecież największy. Jak poruszać się w gąszczu ogłoszeń i bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Koszmary wynajmu?

Studenckich przygód z właścicielami mieszkań jest mnóstwo. Zwykle problemy dotyczą dodatkowych, zaskakujących opłat, kłótni o usterki i ich likwidację. Zdarza się też, że właściciele nie zgadzają się na wizyty gości, sprawdzają mieszkanie pod nieobecność lokatorów lub nagle wypowiadają umowę najmu. Wybór mieszkania nie jest łatwy, niektórym sytuacjom nie da się zapobiec, ale warto trzymać się kilku zasad, by uniknąć nieporozumień.               

Wybierz pewną ofertę

Poszukiwanie mieszkania zwykle zaczyna się od najpopularniejszych portali. Zwracaj uwagę na treść ogłoszeń – to wizytówka wynajmującego. Szczegółowy opis mieszkania poparty zdjęciami jest zawsze bardziej wiarygodny. Jeśli właścicielowi zależy na pewnym wynajmie, na wstępie zaprezentuje mieszkanie ze wszystkimi zaletami, uwzględniając wady. Zdjęcia minimalizują zaskoczenie stanem lokalu.

Pytaj!

Już na etapie rozmowy telefonicznej lub maila warto zadać jak najwięcej pytań. Zapytaj od razu, czy miesięczny koszt najmu uwzględnia czynsz. Coraz częściej kwota podana w ogłoszeniu jest tylko podstawą, więc warto na początku rozwiać wątpliwości. Ważna jest też wysokość kaucji – zwykle to równowartość jednomiesięcznego czynszu, ale to zależy od stanu mieszkania. Kaucję można rozłożyć też na raty, więc dowiedz się, czy właściciel mieszania uwzględnia takie rozwiązanie.

Sprawdź mieszkanie!

Przed podpisaniem umowy najmu, dokładnie sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Koniecznie trzeba sprawdzić ogrzewanie i sprzęty AGD, a ich stan i działanie należy wpisać w protokole zdawczo-odbiorczym. Ten dokument odgrywa bardzo ważną rolę, chociaż nie wszyscy pamiętają o sporządzeniu spisu sprzętów w mieszkaniu.

– Protokół zdawczo-odbiorczy jest sposobem na nieporozumienia w trakcie użytkowania lokalu. Wynajmujący i najemcy powinni przygotować go wspólnie, by faktycznie był zgodny z prawdą. Dzięki temu przy wyprowadzce można uniknąć kłótni o uszkodzenie np. lodówki. Nie brakuje takich problemów, więc warto eliminować je na starcie – radzi Romuald Margol z PolishProperty.eu

Wszystko na piśmie

Pisemna umowa najmu to jeszcze – wbrew pozorom – nie jest standard. Zdarzają się jeszcze przypadkowe dokumenty, bez szczegółów i wszystkich danych. W umowie muszą pojawić się daty wpłat i sposób ich przekazywania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Salon w kolorze mięty. Fot. Fotolia
Salon w kolorze mięty. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama