REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Krystyna Sulczewska
salon Fot. dekoria.pl
salon Fot. dekoria.pl
dekoria.pl

REKLAMA

REKLAMA

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Często najbardziej sporną jest kwestia posiadania kluczy do lokalu oddanemu lokatorowi przez właściciela. Brak jest konkretnych uregulowań prawnych, Ustawodawca pozostawił więc stronom swobodę w tym aspekcie. Zazwyczaj dla właścicieli oczywistym jest, że nawet gdy lokal jest przedmiotem najmu i zajmowany jest przez lokatora to mają oni osobny komplet kluczy „w razie nagłego wypadku”. Natomiast lokatorzy zwykle czują pewien dyskomfort, że obca osoba posiada dostęp do zajmowanego przez nich mieszkania. Oczywiście jest gro sytuacji, w których sprawa kluczy nie spędza stronom snu z powiek, zdarzają się jednak wyjątki. Otóż, co zrobić w przypadku, gdy właściciel żąda przekazania mu kompletu kluczy, natomiast lokator stanowczo się na to nie zgadza? Brak regulacji prawnej nie pozwala właścicielowi na wyegzekwowanie otrzymania kluczy podczas trwania umowy najmu. Lokator może wręcz starać się prawnie, z udziałem choćby Policji, zabezpieczyć spokój swojego miru domowego w przypadku, gdyby właściciel uporczywie go nachodził. Oczywiście, lokator opróżniając lokal zobowiązany jest zwrócić właścicielowi wszystkie posiadane przez siebie klucze, jednakże podczas trwania ważnej umowy ma prawo czuć się swobodnie w zajmowanym lokalu. Aby uchronić właściciela lokalu i innych okolicznych mieszkańców przed zagrożeniem dla ich zdrowia i życia, Ustawodawca wprowadził pewne unormowania:

  • W razie awarii, która wywołała szkodę albo istnieje bezpośrednie zagrożenie jej powstania, lokator ma obowiązek niezwłocznie udostępnić zajmowany przez siebie lokal celem jej usunięcia.
  • Jeśli lokatora nie ma w lokalu albo nie wyraża zgody na udostępnienie lokalu, właściciel może wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji albo straży gminnej / miejskiej oraz przy udziale straży pożarnej – jeśli jej obecności wymaga dana sytuacja. W przypadku, gdy wejście do lokalu miało miejsce pod nieobecność lokatora albo pełnoletniej osoby, która stale z nim zamieszkuje, na właścicielu ciąży obowiązek zabezpieczenia lokalu wraz ze znajdującymi się w nim rzeczami aż do czasu przybycia lokatora. Z dokonanych czynności, sporządza się protokół.
  • Lokator winien również udostępnić właścicielowi lokal – po wcześniejszym ustaleniu dokładnego terminu – w celu dokonania okresowego / szczególnie uzasadnionego doraźnego przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz określenia zakresu niezbędnych do wykonania prac łącznie z ich wykonaniem; a także zastępczego wykonania przez właściciela prac, których zrealizowanie spoczywać powinno na lokatorze.

Ważną informacją jest fakt, iż jeżeli rodzaj koniecznej do przeprowadzenia naprawy tego wymaga, lokator musi opróżnić zajmowany lokal i przenieść się (na koszt właściciela) do lokalu zamiennego. Maksymalny czas takiego przeniesienia nie może przekraczać roku, potem właściciel musi udostępnić mu naprawiony lokal. Lokator nie może ponosić czynszu za zajmowany zamiennie lokal w wysokości wyższej niż czynsz za dotychczasowy lokal, bez znaczenia jest tutaj wyposażenie techniczne.

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA