| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Procedura wejścia właściciela do lokalu zajmowanego przez najemcę

Właściciela nieruchomości z lokatorem zazwyczaj łączy umowa najmu lokalu i to w niej powinny zostać uregulowane kwestie powiązane z dostępem właściciela do posiadanego lokalu. Kiedy takich uregulowań brak, zastosowanie znajdują ogólne zasady zawarte w artykule 10 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Często najbardziej sporną jest kwestia posiadania kluczy do lokalu oddanemu lokatorowi przez właściciela. Brak jest konkretnych uregulowań prawnych, Ustawodawca pozostawił więc stronom swobodę w tym aspekcie. Zazwyczaj dla właścicieli oczywistym jest, że nawet gdy lokal jest przedmiotem najmu i zajmowany jest przez lokatora to mają oni osobny komplet kluczy „w razie nagłego wypadku”. Natomiast lokatorzy zwykle czują pewien dyskomfort, że obca osoba posiada dostęp do zajmowanego przez nich mieszkania. Oczywiście jest gro sytuacji, w których sprawa kluczy nie spędza stronom snu z powiek, zdarzają się jednak wyjątki. Otóż, co zrobić w przypadku, gdy właściciel żąda przekazania mu kompletu kluczy, natomiast lokator stanowczo się na to nie zgadza? Brak regulacji prawnej nie pozwala właścicielowi na wyegzekwowanie otrzymania kluczy podczas trwania umowy najmu. Lokator może wręcz starać się prawnie, z udziałem choćby Policji, zabezpieczyć spokój swojego miru domowego w przypadku, gdyby właściciel uporczywie go nachodził. Oczywiście, lokator opróżniając lokal zobowiązany jest zwrócić właścicielowi wszystkie posiadane przez siebie klucze, jednakże podczas trwania ważnej umowy ma prawo czuć się swobodnie w zajmowanym lokalu. Aby uchronić właściciela lokalu i innych okolicznych mieszkańców przed zagrożeniem dla ich zdrowia i życia, Ustawodawca wprowadził pewne unormowania:

  • W razie awarii, która wywołała szkodę albo istnieje bezpośrednie zagrożenie jej powstania, lokator ma obowiązek niezwłocznie udostępnić zajmowany przez siebie lokal celem jej usunięcia.
  • Jeśli lokatora nie ma w lokalu albo nie wyraża zgody na udostępnienie lokalu, właściciel może wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji albo straży gminnej / miejskiej oraz przy udziale straży pożarnej – jeśli jej obecności wymaga dana sytuacja. W przypadku, gdy wejście do lokalu miało miejsce pod nieobecność lokatora albo pełnoletniej osoby, która stale z nim zamieszkuje, na właścicielu ciąży obowiązek zabezpieczenia lokalu wraz ze znajdującymi się w nim rzeczami aż do czasu przybycia lokatora. Z dokonanych czynności, sporządza się protokół.
  • Lokator winien również udostępnić właścicielowi lokal – po wcześniejszym ustaleniu dokładnego terminu – w celu dokonania okresowego / szczególnie uzasadnionego doraźnego przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz określenia zakresu niezbędnych do wykonania prac łącznie z ich wykonaniem; a także zastępczego wykonania przez właściciela prac, których zrealizowanie spoczywać powinno na lokatorze.

Ważną informacją jest fakt, iż jeżeli rodzaj koniecznej do przeprowadzenia naprawy tego wymaga, lokator musi opróżnić zajmowany lokal i przenieść się (na koszt właściciela) do lokalu zamiennego. Maksymalny czas takiego przeniesienia nie może przekraczać roku, potem właściciel musi udostępnić mu naprawiony lokal. Lokator nie może ponosić czynszu za zajmowany zamiennie lokal w wysokości wyższej niż czynsz za dotychczasowy lokal, bez znaczenia jest tutaj wyposażenie techniczne.

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Zobacz także: Właściciel sprzedaje mieszkanie – jakie prawa ma najemca lokalu?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »