REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki właściciela lokalu mieszkalnego względem najemcy

Krystyna Sulczewska
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
salon, cegła, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Powyższą kwestie uregulowała ustawa z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego w artykule 6a.

REKLAMA

Każdy wynajmujący lokal mieszkalny zobowiązany został przez Ustawodawcę do:

  • Zapewnienia poprawnego działania instalacji oraz urządzeń powiązanych z budynkiem, które pozwalają najemcy na używanie wody, paliw ciekłych oraz gazowych, prądu, ciepła, wind a także wszelkich pozostałych instalacji i urządzeń będących częścią wyposażenia lokalu – wskazane w osobnych przepisach;
  • Wymiany elementów wyposażenia lokalu, które zostały zużyte przez poprzedniego najemcę;
  • Utrzymania porządku i czystości w stosunku do pomieszczeń oraz urządzeń, które służą do wspólnego użytku mieszkańców, np. klatki schodowe, windy;
  • Poczynienia napraw oraz przywrócenie do stanu przed uszkodzeniem zarówno w budynku, jego pomieszczeniach i urządzeniach które służą do użytku ogółu mieszkańców. Obowiązek ten jest niezależny od przyczyn powstania uszkodzeń, jednakże wynajmujący ma prawo obciążyć najemcę kosztami napraw, które zostały spowodowane z winy najemcy. Do omawianego punktu zaliczyć możemy na przykład wymianę wybitej szyby, usunięcie skutków podpaleń, wymianę zepsutego zamka / klamki;
  • Naprawy oraz wymiany instalacji wewnętrznych lokalu: gazowej, wodociągowej, ciepłej wody (jednakże koszt wymiany lub naprawy armatury i wyposażenia jest po stronie najemcy), kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania – łącznie z grzejnikami, elektrycznej, a także – co ciekawe – anteny zbiorczej, ale bez osprzętu;
  • Wymiany pieców grzewczych, okien drzwi, podłóg oraz tynków. Najemca musi na swój koszt dokonywać bieżącej konserwacji powyższych elementów;
  • Wzajemnego informowania się przez wynajmującego i najemcę o każdorazowej zmianie adresu zamieszkania / siedziby. Jeżeli któraś ze stron zaniedba powyższego obowiązku, korespondencję, która została wysłana na ostatni podany adres listem poleconym, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru i niepodjętą, postrzega się za prawidłowo doręczoną.

REKLAMA

Zanim wynajmujący wyda lokal najemcy, obie strony umowy powinny sporządzić protokół opisujący aktualny stan techniczny oraz stopień zużycia instalacji i urządzeń w lokalu. Protokół powinien odzwierciedlić stan nieruchomości w chwili jej wydania, zatem w interesie stron jest, aby był on jak najbardziej szczegółowy. Cenną radą jest dołączenie dokumentacji fotograficznej, ponieważ protokół będzie stanowił podstawę do dokonania rozliczeń podczas opróżniania lokalu; zazwyczaj wynajmujący pobiera kaucję, z której potrąca sumę potrzebną do naprawienia uszkodzeń powstałych z winy najemcy.

Jeżeli podczas trwania umowy najmu, najemca wprowadził w zajmowanym przez siebie lokalu ulepszenia bez zgody wynajmującego, wynajmujący ma prawo żądać usunięcia dokonanych ulepszeń oraz przywrócenia poprzedniego stanu nieruchomości, o ile nie naruszy to trwałej substancji lokalu (na przykład najemca wymienił zewnętrzną część gniazdek elektrycznych). Wynajmujący ma również prawo do zatrzymania dokonanych przez najemcę bez jego zgody ulepszeń za zwrotem ich wartości, która uwzględnia stopień zużycia poszczególnego ulepszenia według jego stanu na dzień opróżnienia lokalu.

Zobacz także: Nowy właściciel nieruchomości – co z lokatorami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Zobacz także: Obowiązek zapewnienia tymczasowych pomieszczeń lokatorom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA