REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Wojciech Sulczewski
umowa, finanse Fot. Fotolia
umowa, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości określa wartość rynkową lub odtworzeniową konkretnej nieruchomości we wskazanej dacie. Zazwyczaj ma postać kilkunasto- lub kilkudziesięciostronicowego dokumentu i opatrzony jest pieczęciami oraz podpisami rzeczoznawcy majątkowego. Z operatami szacunkowymi możemy spotkać się zarówno w postępowaniach toczących się w urzędach, jak również w obrocie prywatnym. Urzędy najczęściej posiadają podpisaną na określony czas umowę z wybranym w drodze przetargu rzeczoznawcą majątkowym na wykonywanie operatów, choć mogą także każdorazowo wysyłać zapytanie o koszt wykonania poszczególnego zlecenia. Najpowszechniejszym celem zlecenia sporządzenia operatu szacunkowego jest zbycie nieruchomości  w drodze przetargu nieograniczonego / ograniczonego, następnie: sprzedaż bezprzetargowa (na przykład zbycie lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy), ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej czy planistycznej.

W obrocie prywatnym większość zleceń dotyczy określenia wartości rynkowej nieruchomości na potrzeby związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego (na zakup i/lub remont czy wykończenie nieruchomości); wówczas bank wymaga zabezpieczenia udzielanego kredytu hipoteką na nieruchomości należącej do kredytobiorcy, aby móc poznać wartość poszczególnej nieruchomości, zobowiązuje więc kredytobiorcę do dostarczenia operatu szacunkowego.

REKLAMA

Koszt operatu szacunkowego zależy od rodzaju nieruchomości (lokal, budynek, działka niezabudowana, nieruchomość komercyjna) oraz lokalnie panujących rynkowych tendencji, zazwyczaj zaczyna się od kilkuset złotych natomiast górna wartość nie jest zdefiniowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zleceniem sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości, warto sprawdzić, czy rzeczoznawca, którego wybraliśmy posiada aktualne uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Pełną bazę wszystkich osób posiadających uprawnienia rzeczoznawcy znaleźć możemy na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (zakładka budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo àGospodarka nieruchomościami à Rejestry àCentralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych). Aby dokonać sprawdzenia konkretnej osoby, musimy znać jej numer uprawnień lub nazwisko;    w przypadku gdy znamy jedynie nazwisko dodatkowym kryterium ułatwiającym wyszukanie jest możliwość zaznaczenia województwa w obrębie którego chcemy przejrzeć rejestr. Dostęp do powyższych informacji jest darmowy.

Po wybraniu rzeczoznawcy majątkowego i sprawdzeniu posiadanych przez niego uprawnień, nadchodzi czas podpisania umowy. Co prawda, nie ma obowiązku zawarcia pisemnej umowy na sporządzenie operatu szacunkowego, jednakże dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest spisać poczynione ustalenia.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości powinna zawierać:

  • Oznaczenie stron (dane rzeczoznawcy majątkowego oraz nasze),
  • Dokładne opisanie przedmiotu umowy (jaka to nieruchomość – zabudowana / niezabudowana, dom / mieszkanie/ działka/ garaż), dobrze jest podać numer Księgi Wieczystej, numer działki ewidencyjnej wraz z powierzchnią, itp.
  • Cel operatu – np. zabezpieczenie kredytu, wniesienie nieruchomości jako aport do spółki,
  • Koszt usługi – warto zwrócić uwagę na sposób zapisania tej kwoty (czy jest doliczany VAT, a jeśli tak – jaki jest ostateczny koszt),
  • Termin oględzin nieruchomości,
  • Termin wykonania zlecenia,
  • Kto pokrywa koszty pozyskania dokumentów potrzebnych do sporządzenia operatu szacunkowego, rzeczoznawca majątkowy czy zamawiający; być może posiadamy aktualne dokumenty bo żądał ich od nas bank – warto o tym wspomnieć aby nie ponosić ponownie ich kosztu,
  • Postanowienia dotyczące nieterminowego lub nierzetelnego wykonania operatu, np. kary umowne.

Powyższe zapisy dotyczą najważniejszych z punktu widzenia obu stron kwestii, pamiętajmy jednak, że im więcej rzeczy uregulujemy pisemnie, tym mniejsze pole pozostaje do ewentualnych nieporozumień.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Licencja na zarządcę nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA