REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

Wojciech Sulczewski
umowa, finanse Fot. Fotolia
umowa, finanse Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego posiadającego uprawnienia ministerialne.

REKLAMA

Zapisz się na nasz newsletter

REKLAMA

Operat szacunkowy nieruchomości określa wartość rynkową lub odtworzeniową konkretnej nieruchomości we wskazanej dacie. Zazwyczaj ma postać kilkunasto- lub kilkudziesięciostronicowego dokumentu i opatrzony jest pieczęciami oraz podpisami rzeczoznawcy majątkowego. Z operatami szacunkowymi możemy spotkać się zarówno w postępowaniach toczących się w urzędach, jak również w obrocie prywatnym. Urzędy najczęściej posiadają podpisaną na określony czas umowę z wybranym w drodze przetargu rzeczoznawcą majątkowym na wykonywanie operatów, choć mogą także każdorazowo wysyłać zapytanie o koszt wykonania poszczególnego zlecenia. Najpowszechniejszym celem zlecenia sporządzenia operatu szacunkowego jest zbycie nieruchomości  w drodze przetargu nieograniczonego / ograniczonego, następnie: sprzedaż bezprzetargowa (na przykład zbycie lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy), ustalenie wysokości opłaty adiacenckiej czy planistycznej.

W obrocie prywatnym większość zleceń dotyczy określenia wartości rynkowej nieruchomości na potrzeby związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego (na zakup i/lub remont czy wykończenie nieruchomości); wówczas bank wymaga zabezpieczenia udzielanego kredytu hipoteką na nieruchomości należącej do kredytobiorcy, aby móc poznać wartość poszczególnej nieruchomości, zobowiązuje więc kredytobiorcę do dostarczenia operatu szacunkowego.

REKLAMA

Koszt operatu szacunkowego zależy od rodzaju nieruchomości (lokal, budynek, działka niezabudowana, nieruchomość komercyjna) oraz lokalnie panujących rynkowych tendencji, zazwyczaj zaczyna się od kilkuset złotych natomiast górna wartość nie jest zdefiniowana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed zleceniem sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości, warto sprawdzić, czy rzeczoznawca, którego wybraliśmy posiada aktualne uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Pełną bazę wszystkich osób posiadających uprawnienia rzeczoznawcy znaleźć możemy na stronie Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (zakładka budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo àGospodarka nieruchomościami à Rejestry àCentralny Rejestr Rzeczoznawców Majątkowych). Aby dokonać sprawdzenia konkretnej osoby, musimy znać jej numer uprawnień lub nazwisko;    w przypadku gdy znamy jedynie nazwisko dodatkowym kryterium ułatwiającym wyszukanie jest możliwość zaznaczenia województwa w obrębie którego chcemy przejrzeć rejestr. Dostęp do powyższych informacji jest darmowy.

Po wybraniu rzeczoznawcy majątkowego i sprawdzeniu posiadanych przez niego uprawnień, nadchodzi czas podpisania umowy. Co prawda, nie ma obowiązku zawarcia pisemnej umowy na sporządzenie operatu szacunkowego, jednakże dla własnego bezpieczeństwa, lepiej jest spisać poczynione ustalenia.

Umowa o sporządzenie operatu szacunkowego nieruchomości powinna zawierać:

  • Oznaczenie stron (dane rzeczoznawcy majątkowego oraz nasze),
  • Dokładne opisanie przedmiotu umowy (jaka to nieruchomość – zabudowana / niezabudowana, dom / mieszkanie/ działka/ garaż), dobrze jest podać numer Księgi Wieczystej, numer działki ewidencyjnej wraz z powierzchnią, itp.
  • Cel operatu – np. zabezpieczenie kredytu, wniesienie nieruchomości jako aport do spółki,
  • Koszt usługi – warto zwrócić uwagę na sposób zapisania tej kwoty (czy jest doliczany VAT, a jeśli tak – jaki jest ostateczny koszt),
  • Termin oględzin nieruchomości,
  • Termin wykonania zlecenia,
  • Kto pokrywa koszty pozyskania dokumentów potrzebnych do sporządzenia operatu szacunkowego, rzeczoznawca majątkowy czy zamawiający; być może posiadamy aktualne dokumenty bo żądał ich od nas bank – warto o tym wspomnieć aby nie ponosić ponownie ich kosztu,
  • Postanowienia dotyczące nieterminowego lub nierzetelnego wykonania operatu, np. kary umowne.

Powyższe zapisy dotyczą najważniejszych z punktu widzenia obu stron kwestii, pamiętajmy jednak, że im więcej rzeczy uregulujemy pisemnie, tym mniejsze pole pozostaje do ewentualnych nieporozumień.

Zobacz także: Jak dokonać darowizny na nieruchomości hipotecznej?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Licencja na zarządcę nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

    Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    REKLAMA

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    REKLAMA

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    REKLAMA