REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego w wyroku nakazującym opróżnienie zajmowanego lokalu?

Wojciech Sulczewski
salon Fot. Para Paints
salon Fot. Para Paints
Para Paints
Para Paints

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiedź na zadane pytanie znajdziemy w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Zanim wymienimy przesłanki nakazujące przyznanie prawa do lokalu socjalnego, zaznajommy się z przyczynami umożliwiającymi wysunięcie roszczenia o opróżnienie zajmowanego lokalu. Otóż, w przypadku, gdy lokator w rażący lub uporczywy sposób wykracza przeciwko domowemu porządkowi, powodując korzystanie z innych lokali w budynku uciążliwym, zarówno lokator jak także właściciel innego lokalu w danym budynku może wytoczyć przed sąd powództwo o rozwiązanie stosunku prawnego pozwalającego na używanie lokalu wraz z nakazaniem jego opróżnienia. Z powództwem o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka albo jakiegokolwiek innego współlokatora tego samego lokalu może wystąpić współlokator, który doszedł do wniosku, że z powodu rażąco nagannego postępowania nie jest już w stanie dłużej wspólnie mieszkać. Sąd w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu orzeka o uprawnieniu / bądź braku takiego uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec tych osób, których nakaz opróżnienia dotyczy. Obowiązek zapewnienia takiego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd rozstrzygając, czy poszczególne osoby mają uprawnienie do otrzymania lokalu socjalnego, bada dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz szczególną sytuację materialną i rodzinną.

Zgodnie z artykułem 14 cytowanej ustawy, sąd nie może stwierdzić braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego względem:

  • Kobiet w ciąży,
  • Osoby mającej status bezrobotnego,
  • Obłożnie chorych,
  • Małoletniego, niepełnosprawnego (według ustawy o pomocy społecznej) albo ubezwłasnowolnionego łącznie z osobą sprawującą nad nią opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
  • Emerytów i rencistów, którzy spełniają kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej,
  • Osób spełniających przesłanki opisane przez radę gminy w uchwale – chyba, że osoby takie mogą zamieszkać w innym lokalu aniżeli dotychczas zajmowany.

Jeśli sąd orzeknie prawo do otrzymania lokalu socjalnego, wstrzymuje wykonanie dotychczas zajmowanego lokalu aż do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego, co w dzisiejszych czasach skutkuje pozostaniem takiej osoby w lokalu przez kilka lub kilkanaście miesięcy. Jest to spowodowane faktem dużego zapotrzebowania na lokale socjalne, które przysługiwać mogą zarówno osobom, wobec których orzeczono o opróżnieniu lokalu jak również osobom o bardzo trudnej sytuacji materialnej przy jednoczesnym deficycie takich lokali wywołanym brakiem oddawania do użytku nowych lokali.

Zobacz także:  Sprzątanie po psie – kto jest odpowiedzialny za porządek na osiedlu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Wywieszanie na klatce informacji o zadłużonych lokalach w Polsce jest zakazane

Zobacz także:  Utworzenie wspólnoty mieszkaniowej z mocy prawa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA