reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Zarządca nieruchomości, podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, padł swoistą „ofiarą” zapędów deregulacyjnych ujętych w I transzy „uwalnianych zawodów” zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Dotychczas, wszelkich wymogów oczekiwanych od osób fizycznych zamierzających zająć się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami, szukać należało w Rozdziale 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami . O ile zgodzić się można, że słusznym jest zderegulowanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami (choć powinno się zachować pewne wymogi wobec kandydatów), o tyle niepokojącym jest analogiczne postąpienie z zawodem zarządcy nieruchomości.

W myśl artykułu 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości podejmuje decyzje i czynności zmierzające do m.in. zapewnienia właściwej gospodarki finansowej nieruchomości, zapewnienia bezpiecznego użytkowania oraz prawidłowej eksploatacji nieruchomości, bieżącego administrowania nieruchomością, utrzymania jej w stanie co najmniej niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Zarządca zatem dba o terminowe dokonywanie okresowych przeglądów nieruchomości : budowlanego, energetycznego, gazowego, instalacji wodnej, usuwanie śniegu oraz sopli z dachów i przyległych chodników, dokonywanie bieżących napraw jak i kompleksowych remontów. Powyższe zadania wymagają posiadania pewnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności, które powinny być państwowo potwierdzane tak, aby klienci biur zajmujących się zarządzaniem byli spokojni o bezpieczeństwo swoje i innych osób, które stykają się z ich nieruchomościami. Jedynym zabezpieczeniem interesów klientów zarówno pośredników w obrocie nieruchomościami jak również zarządców nieruchomości pozostaje obowiązek posiadania przez powyższe podmiotu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami lub zarządzaniem nieruchomościami. Zasadniejszym byłoby, częściowe ułatwienie dostępu do zawodu przy jednoczesnym pozostawieniu pewnych wymogów.

Poniższe zestawienie dotyczy wymogów stawianych kandydatom chcącym zawodowo zarządzać nieruchomościami w świetle aktualnych i nowych uregulowań prawnych.

Dotychczasowe wymogi konieczne do uzyskania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami

Nowe zasady dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości

  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • Brak karania za przestępstwa przeciwko mieniu / dokumentom / gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,
  • Posiadanie wyższego wykształcenia,
  • Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami lub ukończenie studiów, których program uwzględnia co najmniej minimalne wymogi przewidziane dla studiów podyplomowych,
  • Odbycie co najmniej półrocznej praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami, potwierdzonej odpowiednimi zapisami w prowadzonym przez kandydata dzienniku praktyki zawodowej.

Wszelkie wymogi formalne zostają zniesione, licencje zawodowe w zakresie zarządzania nieruchomościami przestają obowiązywać. Znika także obowiązek odbycia praktyki zawodowej.

Zobacz także: Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama