| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Prawo > Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może być zarządcą nieruchomości po wejściu w życie ustawy „deregulacyjnej”?

Kto może zostać zarządcą nieruchomości po wejściu z życie ustawy „deregulacyjnej”? Jakie zadania i obowiązki będzie pełnił zarządca nieruchomości? Radzi Wojciech Sulczewski.

Zarządca nieruchomości, podobnie jak pośrednik w obrocie nieruchomościami, padł swoistą „ofiarą” zapędów deregulacyjnych ujętych w I transzy „uwalnianych zawodów” zgodnie z ustawą z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Dotychczas, wszelkich wymogów oczekiwanych od osób fizycznych zamierzających zająć się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami, szukać należało w Rozdziale 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami . O ile zgodzić się można, że słusznym jest zderegulowanie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami (choć powinno się zachować pewne wymogi wobec kandydatów), o tyle niepokojącym jest analogiczne postąpienie z zawodem zarządcy nieruchomości.

W myśl artykułu 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zarządca nieruchomości podejmuje decyzje i czynności zmierzające do m.in. zapewnienia właściwej gospodarki finansowej nieruchomości, zapewnienia bezpiecznego użytkowania oraz prawidłowej eksploatacji nieruchomości, bieżącego administrowania nieruchomością, utrzymania jej w stanie co najmniej niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem, uzasadnionego inwestowania w nieruchomość.

Zarządca zatem dba o terminowe dokonywanie okresowych przeglądów nieruchomości : budowlanego, energetycznego, gazowego, instalacji wodnej, usuwanie śniegu oraz sopli z dachów i przyległych chodników, dokonywanie bieżących napraw jak i kompleksowych remontów. Powyższe zadania wymagają posiadania pewnej specjalistycznej wiedzy, umiejętności, które powinny być państwowo potwierdzane tak, aby klienci biur zajmujących się zarządzaniem byli spokojni o bezpieczeństwo swoje i innych osób, które stykają się z ich nieruchomościami. Jedynym zabezpieczeniem interesów klientów zarówno pośredników w obrocie nieruchomościami jak również zarządców nieruchomości pozostaje obowiązek posiadania przez powyższe podmiotu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami lub zarządzaniem nieruchomościami. Zasadniejszym byłoby, częściowe ułatwienie dostępu do zawodu przy jednoczesnym pozostawieniu pewnych wymogów.

Poniższe zestawienie dotyczy wymogów stawianych kandydatom chcącym zawodowo zarządzać nieruchomościami w świetle aktualnych i nowych uregulowań prawnych.

Dotychczasowe wymogi konieczne do uzyskania licencji zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami

Nowe zasady dostępu do zawodu zarządcy nieruchomości

  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych,
  • Brak karania za przestępstwa przeciwko mieniu / dokumentom / gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,
  • Posiadanie wyższego wykształcenia,
  • Ukończenie studiów podyplomowych w zakresie zarządzania nieruchomościami lub ukończenie studiów, których program uwzględnia co najmniej minimalne wymogi przewidziane dla studiów podyplomowych,
  • Odbycie co najmniej półrocznej praktyki zawodowej w zakresie zarządzania nieruchomościami, potwierdzonej odpowiednimi zapisami w prowadzonym przez kandydata dzienniku praktyki zawodowej.

Wszelkie wymogi formalne zostają zniesione, licencje zawodowe w zakresie zarządzania nieruchomościami przestają obowiązywać. Znika także obowiązek odbycia praktyki zawodowej.

Zobacz także: Jak wspólnota mieszkaniowa może oszczędzać?

Zobacz także: Deregulacja zawodów wpłynie na działanie wspólnot mieszkaniowych

Zobacz także: Powołanie i odwołanie zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »