REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto może zostać rzeczoznawcą majątkowym od stycznia 2014 roku?

Wojciech Sulczewski
zęby, okulary, mężczyzna, uśmiech, radość/fot. Fotolia
zęby, okulary, mężczyzna, uśmiech, radość/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawód rzeczoznawcy majątkowego uregulowany jest w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA

REKLAMA

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zawód rzeczoznawcy majątkowego został ujęty w słynnym zamieszaniu deregulacyjnym i znalazł się w I transzy zawodów przewidzianych do częściowego lub całościowego uwolnienia.  Chcąc zdefiniować pojęcie zawodu rzeczoznawcy majątkowego, stwierdzić należy, że osoba posiadająca uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości podejmuje czynności zmierzające do określenia wartości nieruchomości (wszelkiego rodzaju, a więc domów, mieszkań, działek niezabudowanych) zarówno jako przedmiotu prawa własności jak również innych praw przysługujących względem nieruchomości (na przykład użytkowania wieczystego).

Określenie wartości nieruchomości następuje w efekcie rozmaitych wyliczeń, analiz, porównań ujętych zbiorczo w operacie szacunkowym. Operat może być wykorzystany w związku z toczącym się postępowaniem na przykład o: ustalenie opłaty adiacenckiej, ustalenie renty planistycznej, określenie wielkości zabezpieczenia w związku z kredytem zaciąganym w banku, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, ustalenie wysokości nakładów poniesionych przez właściciela / użytkownika wieczystego gruntu, oszacowanie wielkości strat spowodowanych siłą wyższą lub celowym działaniem, ustalenie wielkości dokonanych spłat przy postępowaniu spadkowym czy podziale majątku byłych małżonków, czy wreszcie ustaleniem kwoty wywoławczej zbycia nieruchomości w drodze przetargu / rokowań, itp.

Poza określeniem wartości nieruchomości, rzeczoznawca jest uprawniony (na mocy przytoczonej na samym początku ustawy) do określania wartości maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, sporządzania opracowań i ekspertyz, które nie stanowią operatu szacunkowego a dotyczące ogólnie ujmując – rynku nieruchomości (na przykład opłacalności inwestowania w daną nieruchomość, konsekwencjach finansowych uchwalania bądź zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).

Poniższa tabela obrazuje przesłanki, które musi wypełnić osoba fizyczna starająca się o uzyskanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymagania dotychczasowe

Wymagania obowiązujące od 01 stycznia 2014 roku

  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze / fałszowanie pieniędzy / papierów wartościowych / znaków urzędowych / składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe,

  • Posiada wyższe wykształcenie magisterskie,

  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła wyższe studia pokrywające się z programem przewidzianym dla studiów podyplomowych,

  • Odbyła praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości,

  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.
  • Posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • Nie była karana za przestępstwo przeciwko działalności instytucji państwowych / samorządu terytorialnego / wymiarowi sprawiedliwości / wiarygodności dokumentów / mieniu / obrotowi gospodarczemu / obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi / skarbowe,
  • Posiada wyższe wykształcenie – znika obowiązek ukończenia studiów magisterskich,
  • Ukończyła studia podyplomowe w zakresie wyceny nieruchomości;  co nie dotyczy osoby, która ukończyła studia wyższe o kierunku, którego program pozwala nabyć wiedzę i umiejętności w zakresie wyceny nieruchomości w takim stopniu, jak czynią to studia podyplomowe,
  • Odbyła co najmniej sześciu miesięczną praktykę zawodową w zakresie wyceny nieruchomości – skrócenie czasu z 12 do 6 miesięcy. Obowiązek odbycia praktyki nie dotyczy osoby, która odbyła praktykę w zakresie wyceny nieruchomości objęta programem studiów w wymiarze jednego semestru, pod warunkiem, że praktyka ta była realizowana na podstawie zawartej umowy dotyczącej praktyki między uczelnią a organizacją zawodową rzeczoznawców majątkowych, lub posiada udokumentowane dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku związanym z wyceną nieruchomości. Dopuszczono więc doświadczenie zawodowe i praktykę w ramach studiów zamiast typowej praktyki zawodowej, co niektórym osobom pozwoli zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.
  • Przeszła z wynikiem pozytywnym postępowanie kwalifikacyjne, w tym złożyła egzamin dający uprawnienia w zakresie szacowania nieruchomości.

Zobacz także: Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami po zmianach „deregulacyjnych”?

Zobacz także: Pośrednik w obrocie nieruchomościami – jego obowiązki i wynagrodzenie

Zobacz także: Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA