REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy i w jaki sposób wynajmujący nieruchomość może podwyższyć czynsz najemcy?

Wojciech Sulczewski
salon, wnętrza Fot. Fotolia
salon, wnętrza Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W jakiej sytuacji wynajmujący może podnieść czynsz? Jakie prawa ma wynajmujący lokator? Jak wygląda sytuacja w przypadku najmu lokalów socjalnych? Radzi – Wojciech Sulczewski.

REKLAMA

Zgodnie z artykułem 8a ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, właściciel ma prawo do dokonania podwyższenia opłat za używanie lokalu lub czynszu, wypowiadając dotychczasową stawkę najpóźniej na koniec danego miesiąca z zachowaniem trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia (o ile strony w umowie o oddanie lokalu w najem nie ustaliły innego terminu). Wypowiedzenie musi być poczynione w formie pisemnej, w przeciwnym razie – jest nieważne. Właściciel ma prawo podnosić czynsz lub inne opłaty nie częściej niż co sześć miesięcy, licząc od dnia w którym podwyżka zaczęła obowiązywać.

Właściciel decydując się na podwyższenie czynszu albo innych opłat związanych z używaniem lokalu, może ustalić:

  • Zwrot kapitału w stosunku rocznym na poziomie nieprzekraczającym:
  1. 1,5% nakładów poczynionych przez właściciela na kupno lub budowę lokalu, lub
  2. 10% nakładów, które właściciel poniósł na dokonanie trwałych ulepszeń posiadanego lokalu, skutkujących wzrostem jego wartości użytkowej – aż do całkowitego zwrotu,
  • Godziwy zysk.

W przypadku umów najmu lokali socjalnych, pomija się zysk jako składnik pobieranego czynszu.


Od chwili otrzymania przez najemcę wypowiedzenia dotychczasowej wysokości czynszu, ma on dwa miesiące aby:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Dokonać pisemnej odmowy zaakceptowania podwyżki, taka odmowa skutkuje rozwiązaniem stosunku prawnego pozwalającego najemcy zajmować lokal wraz z upływem okresu wypowiedzenia (trzymiesięcznego lub indywidualnie ustalonego w umowie); wówczas do chwili upływu wskazanego terminu najemca wnosi czynsz w dotychczasowej wysokości lub
  • Wnieść pozew do sądu kwestionujący podwyżkę. Celem pozwu może być albo ustalenie, że podwyżka jest nieuzasadniona albo jest zasadna jednakże w innej wysokości; w tym wypadku to właściciel musi przed sądem udowodnić zasadność podwyżki w danej kwocie. Jeżeli sąd uzna w jakimkolwiek stopniu dokonaną podwyżkę za zasadną, lokator zobowiązany jest do wniesienia różnicy pomiędzy nową a dotychczasową wysokością.

REKLAMA

W przypadku, gdy lokator nie skorzysta z przysługujących mu a wymienionych powyżej możliwości, wraz z upływem terminu wypowiedzenia, zobowiązany jest do ponoszenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w nowej wysokości, ustalonej w wypowiedzeniu.

Wszelkie opisane powyżej przesłanki nie dotyczą podwyższania zmiany pobieranych kwot za opłaty, które są niezależne od właściciela (chodzi tu ogólnie mówiąc o media, na przykład dostawy do lokalu energii, gazu, wody czy też odbiór nieczystości stałych i płynnych. Takie podwyższenia mogą być dokonywane częściej niż co sześć miesięcy, właściciel jest zobligowany do przedstawienia lokatorowi pisemnego zestawienia opłat wraz z powodem ich podwyższenia. Lokator ma obowiązek wnosić podwyższone opłaty w wysokości niezbędnej do pokrycia przez właściciela wymienionych właśnie dostaw. Sytuacji takiej unikniemy, gdy wszelkie umowy z dostawcami mediów zawiera w swoim imieniu i na swoją rzecz lokator nieruchomości, wówczas to on bezpośrednio wnosi wszelkie opłaty a właściciel nie musi zajmować się informowaniem o każdej zmianie cennika usług.

Zobacz także: Umowa najmu mieszkania – warto ją podpisać

Zobacz także: Najem okazjonalny – rzeczywista ochrona czy bubel prawny?

Zobacz także: Wynajem kilku mieszkań a działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA